➜ Tytuł: W lesie
➜ Scenariusz: Lomig (na podstawie powieści Jean Hegland)
➜ Rysunki: Lomig
➜ Tłumaczenie: Dorota Malina
➜ Wydawnictwo: Timof Comics
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Ciekawa jestem czy dobrze ocenilibyście ten komiks, gdybyście mieli określić jego tematykę wyłącznie na podstawie okładki. Ten enigmatyczny rysunek z minimalistyczną typografią nie narzuca bowiem żadnych konkretnych wniosków.
Into the Forest w komiksie
Żeby poznać historię dwóch stojących pod słońce postaci, musicie podejść do nich bliżej. Pytanie jednak czy pozwolą Wam się zbliżyć? W postapokaliptycznym świecie, gdzie każdy może być wrogiem, a bezpieczeństwo powinno być priorytetem, nie tak łatwo wzbudzić w kimś zaufanie.
W lesie jest komiksem opartym na kanwie powieści Into the Forest Jean Hegland z 1996 roku. Kilka lat temu zinterpretował ją w obrazku Lomig, który za swoją wersję popularnej historii otrzymał wiele nominacji do prestiżowych nagród. W Polsce przez chwilę było głośno o filmie, który oparty był na fikcji Hegland, dostępnym pod tytułem Głusza.
Postapokaliptyczny świat i dwie siostry
Głównymi bohaterkami są nastoletnie siostry u progu dorosłości – Nell i Eva. Już od jakiegoś czasu zaszyły się wraz z rodzicami w drewnianym domku w samym sercu lasu. Kiedy zaczęły się pojawiać przerwy w dostawie prądu, giełdę dotknął krach, a wewnętrzne wojny trawiły kolejne państwa, rodzina szukała spokoju na odludziu.
Dziewczyny czerpały przyjemność na spędzaniu czasu razem i wkrótce – na odkrywaniu swoich pasji. Kiedy jednak pewnego dnia choroba odebrała im matkę, a śmiertelny wypadek ojca, Nell i Eva zostały zdane tylko na siebie.
Jak nauczyć się żyć w lesie
W lesie to historia o tym, jak wyglądałby świat, gdyby zabrakło energii i paliwa. Dla dziewczyn brak prądu to największe utrudnienie. Kiedy są pod opieką zaradnego ojca, nie mają większych zmartwień. Gdy jednak zostają same – ich życie, ale i perspektywa zupełnie się zmienia.
Komiks wnika w intymność bohaterek, starając się pokazywać ich rzeczywistość początkowo z punktu widzenia zagubionych i zrezygnowanych, z czasem nabierając siły na zmagania z naturą, ale i samym sobą.
Doświadczanie życia
Historia wydaje się niezwykle potrzebna i intrygująca z punktu widzenia nas, współczesnych – ludzi, którzy mają świadomość, że wystarczy zachwiać jedną gałęzią dostaw lub zakłócić pokój w kluczowym pod kątem gospodarki kraju, żeby wszystko się zmieniło.
W lesie uświadamia jak ważne jest rozumienie natury, czerpanie z niej, ale jednoczesne darzenie przyrody szacunkiem. Komiks na wielu poziomach teoretyzuje, ale trudno nie przyznać mu w kilku, a już zwłaszcza w jednej kwestii racji – najważniejsze jest dążenie do życia i cieszenie się, że można go doświadczać. Polecam W lesie czytelnikom dojrzałym.
Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/W+lesie/pokaz.html