W lesie – recenzja postapokaliptycznego komiksu


Tytuł: W lesie
Scenariusz: Lomig (na podstawie powieści Jean Hegland)
Rysunki: Lomig
Tłumaczenie: Dorota Malina
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2024
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Ciekawa jestem czy dobrze ocenilibyście ten komiks, gdybyście mieli określić jego tematykę wyłącznie na podstawie okładki. Ten enigmatyczny rysunek z minimalistyczną typografią nie narzuca bowiem żadnych konkretnych wniosków.

Into the Forest w komiksie

Żeby poznać historię dwóch stojących pod słońce postaci, musicie podejść do nich bliżej. Pytanie jednak czy pozwolą Wam się zbliżyć? W postapokaliptycznym świecie, gdzie każdy może być wrogiem, a bezpieczeństwo powinno być priorytetem, nie tak łatwo wzbudzić w kimś zaufanie.

W lesie jest komiksem opartym na kanwie powieści Into the Forest Jean Hegland z 1996 roku. Kilka lat temu zinterpretował ją w obrazku Lomig, który za swoją wersję popularnej historii otrzymał wiele nominacji do prestiżowych nagród. W Polsce przez chwilę było głośno o filmie, który oparty był na fikcji Hegland, dostępnym pod tytułem Głusza.

Postapokaliptyczny świat i dwie siostry

Głównymi bohaterkami są nastoletnie siostry u progu dorosłości – Nell i Eva. Już od jakiegoś czasu zaszyły się wraz z rodzicami w drewnianym domku w samym sercu lasu. Kiedy zaczęły się pojawiać przerwy w dostawie prądu, giełdę dotknął krach, a wewnętrzne wojny trawiły kolejne państwa, rodzina szukała spokoju na odludziu.

Dziewczyny czerpały przyjemność na spędzaniu czasu razem i wkrótce – na odkrywaniu swoich pasji. Kiedy jednak pewnego dnia choroba odebrała im matkę, a śmiertelny wypadek ojca, Nell i Eva zostały zdane tylko na siebie.

Jak nauczyć się żyć w lesie

W lesie to historia o tym, jak wyglądałby świat, gdyby zabrakło energii i paliwa. Dla dziewczyn brak prądu to największe utrudnienie. Kiedy są pod opieką zaradnego ojca, nie mają większych zmartwień. Gdy jednak zostają same – ich życie, ale i perspektywa zupełnie się zmienia.

Komiks wnika w intymność bohaterek, starając się pokazywać ich rzeczywistość początkowo z punktu widzenia zagubionych i zrezygnowanych, z czasem nabierając siły na zmagania z naturą, ale i samym sobą.

Doświadczanie życia

Historia wydaje się niezwykle potrzebna i intrygująca z punktu widzenia nas, współczesnych – ludzi, którzy mają świadomość, że wystarczy zachwiać jedną gałęzią dostaw lub zakłócić pokój w kluczowym pod kątem gospodarki kraju, żeby wszystko się zmieniło.

W lesie uświadamia jak ważne jest rozumienie natury, czerpanie z niej, ale jednoczesne darzenie przyrody szacunkiem. Komiks na wielu poziomach teoretyzuje, ale trudno nie przyznać mu w kilku, a już zwłaszcza w jednej kwestii racji – najważniejsze jest dążenie do życia i cieszenie się, że można go doświadczać. Polecam W lesie czytelnikom dojrzałym.

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/W+lesie/pokaz.html


Poprzedni wpis
Benio i miś – nowa seria książek dla maluchów
Następny wpis
Strasznostwory – recenzja książki dla dzieci
Tags: +18, 2024, adaptacja, Dorota Malina, Into the Forest, Jean Hegland, komiks, komiks postapokaliptyczny, Lomig, natura, przetrwanie, recenzent komiksów, recenzja komiksu, recenzje, recenzje komiksów, siostry, Timof, Timof comics, W lesie, Wydawnictwo Timof, Wydawnictwo Timof Comics, życie blisko natury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja