Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie – recenzja

Tytuł: Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie
Autor: Gérard Moncomble
Ilustracje: Paweł Pawlak
Tłumaczenie: Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Co się dzieje z klaunem, który nikogo już nie bawi? Czy klauni muszą być zawsze weseli? Kto pozbiera rozsypanego błazna?

Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie to książka duetu Gerarda Moncomble oraz polskiego artysty Pawła Pawlaka, znanego m.in. z serii Małych atlasów czy pozycji Pan Stanisław odlatuje.

Cyrk bez zwierząt

Przyznam, że zawsze z dużą ostrożnością podchodzę do książek, których akcja rozgrywa się w cyrku. Choć fabuła Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie ma tam miejsce zaledwie przez chwilę, całość została wymyślona tak, aby nie przyczyniać się do promowania niewłaściwych ,,atrakcji”.

Cyrk w książce jest bowiem cyrkiem bez zwierząt. Występują w nim jedynie ludzie – żonglerzy, akrobaci, magicy i oczywiście tytułowy bohater, czyli Moko.

Klaun Moko zostaje zwolniony 

Klaun jest gwiazdą programu. Jego wizerunek widnieje na afiszach w różnych językach, co może świadczyć o tym, że zrobił on duże wrażenie na widowni w wielu krajach.

Kiedy występy cyrku rozpoczynają się w nowym mieście, Moko czuje się jednak jakiś nieswój. Jest smutny, zrezygnowany i nie potrafi już rozśmieszać ludzi. Dyrektor o bardzo wymownym imieniu, postanawia więc go zwolnić. 

Każdy ma prawo do smutku

Co pozostaje z klauna, który nie może już dłużej występować w cyrku? Rozpada się. W książce rozpada się on dosłownie. Wiele rzeczy pokazanych jest tutaj w bardzo bezpośredni sposób, żeby jeszcze intensywniej oddziaływały one na młodych czytelników.

W Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie mamy pogłębiony obraz śmieszka, który za grymasem szeroko rozciągniętych w uśmiechu ust, skrywa smutny sekret. 

Okazuje się, że każdy ma prawo czuć się smutnym. Są momenty, żeby żartować i dobrze się bawić, ale nie sposób też uniknąć gorszych dni, gdy nastrój ściąga nas na sam dół. 

Jesteśmy wydzieranką, która potrzebuje uwagi

Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie to bardzo ciekawa propozycja książki obrazkowej, a na kolejny poziom wznoszą ją ilustracje Pawła Pawlaka. Te wydzierankowe portrety, bohaterowie i elementy składające się na sceny sprawiają, że każdy z nas może poczuć się jak całość złożona z małych części. 

Wewnątrz siebie składamy się na wiele takich fragmentów, wydzieranek. Dzięki nim jesteśmy jedyni w swoim rodzaju, ale również przez wzgląd na ich obecność – możemy czuć w środku chaos oraz stać się czasami nieco zagubieni.

W książce pojawia się jednak remedium. Wystarczy zainteresowanie drugiej osoby, aby Moko stanął na nogi. Bo bardzo często potrzeba niewiele – cień zainteresowania, okruch empatii, żeby odnaleźć w sobie radość.

Polecam Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie dzieciom powyżej 5 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/moko–najsmieszniejszy-klaun-na-swiecie/p3371.html


Poprzedni wpis
Pomelo i niezwykły skarb – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Jutro rządzę ja – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +5, +6, +7, +8, +9, 2024, blog książkowy, cyrk, empatia, Gérard Moncomble, klaun, książki dla dzieci, Moko, Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie, Nasza Księgarnia, Paweł Pawlak, prawo do bycia smutnym, przyjaźń, recenzent książek, recenzje książek, smutek, smutny klaun, wsparcie, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja