Moje życie kiepsko narysowane – recenzja komiksu dla dorosłych

Tytuł: Moje życie kiepsko narysowane
Scenariusz: Gipi
Rysunki: Gipi
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2023
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

To nie do końca byłyby komiks mojego pierwszego wyboru. Gdybym miała sięgnąć po opowieść graficzną z elementami autobiografii przypadkowego twórcy komiksowego, raczej wolałabym przeznaczyć czas na coś innego. Tu jednak nie chodzi o przypadkowego twórcę, ale o GIPIego.

MŻKN – Moje życie kiepsko narysowane

Nie zrozumcie mnie źle – nie jestem największą fanką Gianniego Pacinottiego (znanego jako GIPI). W Polsce ukazało się już kilka jego komiksów i raczej nie wyruszam na poszukiwania poza to, co jest dostępne w naszym ojczystym języku. Trzeba jednak zupełnie sprawiedliwie przyznać, że jeżeli już coś zostanie wydane tego autora, to jest to tak dobre, że na jednym czytaniu zwykle się nie kończy. Poza tym, nie bez powodu mówi się, że jest to najwybitniejszy twórca komiksowy naszych czasów.

I właśnie w ten sposób sięgnęłam po ,,Moje życie kiepsko narysowane” od Timof Comics.

Treści spod powierzchni wody

Wam też radzę, zanim wyciągnięcie rękę po ostatnią nowość, dajcie się zaprosić do świata GIPIego od strony jego pozostałej twórczości, np.:

Choć komiks został zrealizowany wcześniej, niż niektóre z wymienionych powyższych tytułów, uzasadnionym będzie najpierw zanurzyć się w te narracje. W ,,Moje życie kiepsko narysowane” znajdziecie szczerą relację z czasów dorastania, poszukiwania sensu i usypiania potworów przeszłości. Ta poetycka okładka polskiego wydania nawiązuje jednak do treści, które znajdują się także pod powierzchnią wody – rzadko widoczne na pierwszy rzut oka.

,,MŻKN” jest bowiem często wulgarny, miejscami obrzydliwy i odpychający. Zupełnie jakby autor celowo wystawiał odbiorcę na próbę. Jakby chciał go zniechęcić i umniejszyć siebie w jego oczach. Kto jednak przedrze się przez tę warstwę, dotrze do sedna. Przekona się, że ,,Moje życie kiepsko narysowane” nie jest kiepsko narysowane. Nie jest kiepsko opowiedziane. Jest po prostu prawdziwie gorzkie, odbijające złożone wnętrze artysty niczym tafla wody.

Komiks o GIPI

Być może czytelnik jest w tym komiksie dla GIPIego kimś w rodzaju psychoterapeuty z blond peruką. A może jest dla niego pozbawionym uczuć piratem brzydzącym się miłością, poszukującym punktów stycznych i oczekujących dobrych historii. Pozwólcie jednak stać się pustym naczyniem i, jeżeli znacie oraz cenicie twórczość Pacinottiego, sięgnijcie po ten komiks o nim samym.

Znajdziecie w nim historie o depresji, narkotykach czy problemach z seksualnością. Charakterystyczny styl chaotycznego rysunku tuszem przeplatany akwarelowymi obrazami utwierdzi każdego czytelnika w przekonaniu, że GIPI jednak jest jednym z najważniejszych współczesnych twórców komiksu. 

Polecam ,,Moje życie kiepsko narysowane” dorosłym odbiorcom.

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/MŻKN+-+Moje+życie+kiepsko+narysowane/pokaz.html


Poprzedni wpis
Paulina Engen, czyli o ożywianiu książkowych bohaterów – wywiad Strefa Rozmów
Następny wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 66
Tags: +18, 2023, autobiografia, Gipi, impresjonizm, Jacek Drewnowski, komiksy, komiksy dla dorosłych, Moje życie kiepsko narysowane, MŻKN, narkotyki, psychoza, recenzje komiksów, Timof, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, Wydawnictwo Timof, Wydawnictwo Timof Comics

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja