Powiedz mi, kim jestem – recenzja powiastki filozoficznej

Tytuł: Powiedz mi, kim jestem
Seria: Filigrany
Autorka: Paola Mastrocola
Ilustracje: Franco Matticchio
Tłumaczenie: Dorota Duszyńska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Niektórzy rodzą się i od razu wiedzą, że są mrówką. Szybko zabierają się za mrówczą robotę i nie mają wiele czasu na rozmyślania. Inni, tak jak ludzie, potrzebują czasu, żeby dowiedzieć się, kim są. Jednym zajmuje to kilkanaście lat, a drugim nigdy nie udaje się znaleźć odpowiedzi na to pytanie. 

Kim jest bohater?

,,Powiedz mi, kim jestem” to urocza, pięknie wydana powiastka filozoficzna autorki Paoli Mastrocola z ilustracjami Franco Matticchio. Ukazała się w ramach nowej serii ,,Filigrany” wydawnictwa Dwie Siostry, gdzie niewielki format łączy się z przyjemną treścią zachęcającą do refleksji.

Większość swoich recenzji rozpoczynam od krótkiej charakterystyki bohatera, żeby czytelnik nabrał świadomości, z kim może mieć do czynienia. W przypadku ,,Powiedz mi, kim jestem” byłoby to jednak wysoce niestosowne. Nawet po kilku pierwszych rozdziałach nie wiadomo bowiem do końca, kto jest po drugiej stronie kartki. 

Imiona głównej bohaterki

Tajemnicza bohaterka rodzi się w dość przykrych okolicznościach. Los rzuca ją w okolicę kosza na śmieci, gdzie znajdując stary kapeć, zaczyna uważać go za swoją mamę. Niewiadomo jak się tam znalazła, ani kim jest. Ona sama nie wie nawet jak się nazywa.

Nie wie i długo nie będzie wiedzieć, bo w przeciwieństwie do innych postaci, które spotyka na swojej drodze, jej nikt nie powiedział, za kogo ma się uważać. Czytelnik stopniowo poznaje jej cechy wyglądu, ale przede wszystkim poznaje ją samą: Pierzastą, Księżniczkę, Bobrzycę, Nietoperza – w zależności od tego gdzie się znajduje, dostaje inne imię.

Książki filozoficzne dla dzieci

,,Powiedz mi, kim jestem” jest powiastką z elementami filozoficznymi. Autorka zainspirowana myślą swojego syna, zabiera czytelników w podróż, podczas której można wiele się dowiedzieć także o sobie samym.

To historia dla tych, co lubią czasami zastanowić się nad różnymi sprawami – nad, wydawałoby się, rzeczami oczywistymi, które po głębszym zapoznaniu, mogą się jawić w zupełnie w nowy sposób.

Poznając historię głównej bohaterki, mali czytelnicy być może wysnują wnioski, że często ludzie zajmują się czymś bez sensu (prowadzą nudne rozmowy, wykonują pracę z przyzwyczajenia czy fałszywego poczucia misji). Czasami jest im kazane robić coś, tylko dlatego, że tak wypada. Innym razem, definiują kogoś z potrzeby nazywania wszystkiego i wszystkich, choć ktoś zupełnie nie chce być definiowany. Najbardziej jednak w tym wszystkim – także w opowiastce, liczy się znalezienie kogoś sobie bliskiego. Wystarczy jedna osoba, żeby poczuć się szczęśliwym.

Polecam ,,Powiedz mi, kim jestem” wszystkim czytelnikom już powyżej 8 roku życia. Będzie to intrygująca historia, o której można dyskutować całymi rodzinami.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/powiedz-mi-kim-jestem.html


Poprzedni wpis
Muminkowy słownik obrazkowy. Liczby – recenzja
Następny wpis
Berenika Wilczyńska, czyli podróżowanie i magia opowieści – wywiad Strefa Rozmów
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +8, +9, 2023, blog książkowy, Dorota Duszyńska, Dwie Siostry, Filigrany, filozofia, Franco Matticchio, kim jestem, książka dla nastolatki na prezent, książki dla dzieci na prezent, książki filozoficzne dla dzieci, ładnie wydane książki, miłość, Paola Mastrocola, poszukiwanie, Powiedz mi kim jestem, przygoda, recenzje książek, Wydawnictwo Dwie Siostry, zdrada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja