➜ Tytuł: W pogoni za sztuką
➜ Seria: Seria z Tortem
➜ Autor: Thé Tjong-Khing
➜ Ilustracje: Thé Tjong-Khing
➜ Wydawnictwo: Dwie Siostry
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Badania potwierdzają, że książki dobrze oddziałują na wyobraźnię. Okazje się jednak, że książki mogą również wpływać na… sny! I właśnie w ten sposób rozpoczyna się nietuzinkowa lektura, o której opowiem w tej recenzji.
Książka bez tekstu
,,W pogoni za sztuką” to autorska pozycja The Tjonga-Khinga (znanego m.in. z serii ,,Felek i Tola”), jednego z najważniejszych ilustratorów holenderskich. Artysta chińskiego pochodzenia z dziesiątkami ważnych książek na koncie, tym razem zabiera małych i większych czytelników do świata… bez tekstu!
,,W pogoni za sztuką” jest bowiem zupełnie pozbawiona pisanej narracji. Opowiada historię wyłącznie za pomocą wieloformatowych rozkładówek, zapełnionych gęsto mnóstwem szczegółów i wartką akcją – z tego względu, że tematem książki jest pościg za złodziejem.
Pościg za złodziejem
Zacznijmy jednak od początku. ,,W pogoni za sztuką” ma bardzo trafnie dobrany tytuł, bo w swoim brzmieniu może oznaczać dwie rzeczy – jedną, bardziej dosłowną, dotyczącą rzeczywiście szalonego biegu za złodziejem, a drugą opierającą się na symbolicznym poszukiwaniu wiedzy z zakresu sztuki; przede wszystkim malarstwa.
Choć cała sytuacja jest tylko snem, to jednak dostarcza mnóstwa emocji. Okazuje się bowiem, że gromada, która rusza w pościg za złodziejem i w trakcie podążania jego śladem, ma rozmaite przeszkody czy konflikty między sobą. Matka malucha wpada w szał, gdy Pani Świnka przypadkowo nadepnie jej dziecko. Z kolei Pan Świnka jest mocno niezadowolny, że jego Pani Świnka staje się prześladowana przez Matkę.
Książka o sztuce dla dzieci
Ogólnie całość można byłoby nazwać teatrem komedii, gdyby nie fakt, że niemal każda rozkładówka zrealizowana została w innym stylu malarskim (nie licząc samych bohaterów). Nawiązują one oczywiście do słynnych dzieł, których tropy z podpowiedziami znajdziemy na wyklejkach.
,,W pogoni za sztuką” jest więc z jednej strony wyszukiwanką, która zachęca do intensywnego wpatrywania się w ilustracje, ale również kreatywnym sposobem na zachęcenie czytelników do samodzielnego zgłębiania swojej znajomości malarstwa, rzeźby czy ogólnie sztuki wizualnej.
Książka będzie odpowiednia dla każdego czytelnika powyżej 5 roku życia. Polecam ją szczególnie jako ciekawy materiał na zajęcia kreatywne do przedszkoli i szkół.
Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/w-pogoni-za-sztuka.html
Międzynarodowy Dzień Kropki
Uwaga, bonus! W związku z tym, że publikuję tę recenzję w Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli 15 września (2023 roku), pomyślałam, że dobrze wszystkim zrobi kilka słów wyjaśnienia o co w tym święcie chodzi.
Wiele rodziców i dzieci kojarzy go zapewne ze szkół i przedszkoli. Wszyscy starają się wtedy założyć coś w kropki, ozdabiają swoją odzież wielobarwnymi punktami lub malują kredką na nosie okrągłe piegi.
Skąd wziął się Dzień Kropki?
Swoją genezę ma on od bajki ,,The Dot”, czyli ,,Kropka” słynnego Petera H. Reynoldsa, która osiągnęła tak wielką popularnością, że od 2008 roku zaczęto obchodzić Międzynarodowy Dzień Kropki w aż 196 krajach.
Historia opowiada o dziewczynce Vashti, której udało się uwierzyć w swój talent. Zyskała pewność siebie oraz doceniła potęgę kreatywności.
Słynna malarka kropek
A wiecie, kto z kolei zasłynął malując… kropki? Była to Yayoi Kusama – japońska malarka, rzeźbiarka, pisarka i performerka awangardowa. Najczęściej tworzy właśnie przedmioty pokryte kropkami i sztukę tę nazywa ,,obsesją kropek”.
Miałam przyjemność (oraz wielką radość) być na wystawie jej prac w 2017 roku ,,Life is the heart of a Rainbow”. Załączam pamiątkowe zdjęcie – choć minę mam nietęgą, wewnątrz wypełniało mnie kropkowe szaleństwo!