fbpx

Felek i Tola dla najmłodszych

Felek i Tola dla najmłodszych

Tytuły: ,,Felek i Tola i nowy sąsiad”, ,,Felek i Tola i balon Henia”

Seria: Felek i Tola

Autor: Sylvia Vanden Heede

Ilustracje: The Tjong-Khing

Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

,,Felek i Tola” to seria książek dla początkujących czytelników o tytułowym lisie oraz zającu. Szczególną popularnością cieszy się w Belgii oraz Holandii, ale została także przetłumaczona na wiele języków i w kilkunastu tomach trafiła do krajów z różnych zakątków świata. 

 

Wydawnictwo Dwie Siostry wydało do tej pory 4 pozycje o tych bohaterach, a ostatnio do kolekcji dołączyły kolejne 2 książki – tym razem jako kartonówki w wersji dla najmłodszych. Są idealne, żeby zaprzyjaźnić się z Felkiem i Tolą. Kiedy dzieci urosną, będą mogły siegnąć po opowieści dla bardziej zaawansowanych słuchaczy i czytelników.

 

 

,,Felek i Tola i nowy sąsiad” to pierwsza książka (i od niej polecam zacząć) z ostatnich premier tej serii. Tuż obok przytulnej norki Felka i Toli, w samym środku nocy, słychać jakieś podejrzane dźwięki. Zwierzaki idą razem sprawdzić, kto tak hałasuje i okazało się, że stare drzewo ma nowego lokatora! 

 

Lis oraz zajęczyca będą miały teraz sąsiada puchacza, który właśnie wprowadził się do pobliskiej dziupli. Dzięki temu, że ma on dużo różnych przeprowadzkowych pudeł, dzieci będą mogły poćwiczyć z bohaterami znaczenie różnych przymiotników. 

 

 

 

Felek i Tola natychmiast się z nim zaprzyjaźniały – od razu widać, że to bardzo miły puchacz po tym jak zaproponował im mnóstwo upominków i zachowywał się cicho, chociaż bardzo chciał być głośno. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-felek_i_tola_i_nowy_sasiad.html

 

 

,,Felek i Tola i balon Henia” to z kolei krótka instrukcja obsługi balonu. Henio – ten sam, co w poprzedniej części, pewnego dnia zauważa na swoim drzewie balon i dochodzi do wniosku, że musiał tam urosnąć. Postanawia zabrać go ze sobą. 

 

Kiedy po całym dniu balon flaczeje, a finalnie – pęka, Henio jest bardzo niepocieszony. Felek i Tola próbują go pocieszyć, że takie zachowanie jest bardzo powszechne dla balonów, ale puchacz i tak płacze. Rozwesela go jedynie myśl, że wraz z wiosną, na jego drzewie ponownie urośnie nowy balon.

 

 

 

,,Felek i Tola i balon Henia” to ciepła i humorystyczna opowiastka, która pokazuje dzieciom, że nawet jeżeli niektóre nasze ulubione przedmioty mogą się zniszczyć, to wciąż nic wielkiego. Balony pękają lub wypuszczają powietrze, jeżeli nie obchodzi się z nimi jak należy, ale to nie powód, żeby się smucić. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-felek_i_tola_i_balon_henia.html

 

Największą zaletą obu tych książek jest duży format i niezwykle przyjemne ilustracje. Zawierają dużo rozmaitych elementów, ale składają się także z rozkładówek, które dają oczom odpocząć i podziwiać subtelne przenikanie barw. 

 

To pozycje, których celem nie jest edukowanie dzieci, ale miłe spędzenie czasu z lekturą o bardzo sympatycznych bohaterach. Polecam dla dzieci od 2 roku życia.

 

Podziel się
Bajkochłonka
1 Comment
  • Gosia
    Odpowiedz

    Książki lądują na mojej liście prezwntowej 👍

    21 listopada 2020 at 18:47

Post a Comment