Enna i Towarzystwo Szmaragdowego Atramentu – recenzja patronatu

Tytuł: Enna i Towarzystwo Szmaragdowego Atramentu
Autorka: Kristen Perrin
Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Wyobraźcie sobie, że możecie wziąć do ręki pióro ze szmaragdowym atramentem i zmienić fabułę najbardziej kultowych książek. Czy ocalilibyście jakiegoś ukochanego bohatera przed śmiercią? Nadalibyście odmiennych cech postaci, za którą nie przepadaliście? A może skorygowalibyście tylko jakąś drobną rzecz, np. kolor włosów lub dodalibyście atrybut pod postacią finezyjnego nakrycia głowy?

Co jednak, jeżeli te zmiany zostałyby zapisane w każdym, istniejącym egzemplarzu tej książki? Co, jeśli jedna mała modyfikacja, mogłaby diametralnie wpłynąć na ludzi i jednocześnie cały świat? 

Mój patronat medialny 

,,Enna i Towarzystwo Szmaragdowego Atramentu” jest pierwszą częścią serii autorki Kristen Perrin (na co wskazuje jedynka na grzbiecie oraz pewien, znaczący element na samym końcu ostatniego rozdziału). To doskonała wiadomość dla tych czytelników, którzy zdążyli już wciągnąć się w wartką fabułę opowiadaną z punktu widzenia tytułowej Ateny, zwanej Enną.

Przepełnia mnie ogromna radość, że 2023 rok mogę rozpocząć od patronatu, który po brzegi stron wypełniony jest inspirującą oraz niezwykłą magią! Jest to książka oryginalna i traktująca czytelnika z odpowiednią powagą, a jednocześnie – przynosząca mnóstwo uciechy za sprawą fantastycznych bohaterów, otoczenia klasycznych lektur oraz tajemnicy, jaka płynie z czytania.

Towarzystwo Szmaragdowego Atramentu

Dwunastoletnia Enna wiele czasu spędza w rodzinnej księgarni, umiejscowionej w londyńskiej dzielnicy Camden. Pewnego dnia sklep odwiedza nietypowy mężczyzna. Enna zwraca na niego uwagę nie tylko ze względu na oryginalny ubiór, ale także na fakt, że gość… pisze po najcenniejszym w księgarni egzemplarzu książki! 

Dziewczyna zanim zdąży jednak zareagować, staje się posiadaczką jego wizytówki. Mieniający się oraz przedziwny tekst na kartoniku jest zaproszeniem do wzięcia udziału w eliminacjach. Enna ma szansę dołączyć do Towarzystwa Szmaragdowego Atramentu.

Magia płynąca z książek

Bohaterka podchodzi do pierwszego zadania, ale szybko okazuje się, że… nie poradziła sobie z nim najlepiej. To bardzo nietypowe i jednocześnie ciekawe rozwiązanie fabularne, które zdecydowanie zwiększa wiarygodność całej historii. Enna jednak nie poddaje się. Przypadkowo dostrzega wcześniej poznanych uczestników eliminacji i niezauważona rusza ich tropem. 

,,Enna i Towarzystwo Szmaragdowego Atramentu” to opowieść pełna magii, która pozostawia dla czytelników serię ważnych przesłań. Oprócz tego, że wypełniona jest cytatami z kultowych książek, to sama jest zbiorem znaczących wątków, na długo zapadających odbiorcom w pamięci.

Przykładem może być nie tylko kwestia związana z zaufaniem do przyjaciółki, poświęceniem dla rodziny czy troską o babcię. W książce istotny akcent zostaje położony na magię, jaka płynie z książek, a nie z samej możliwości wpływania na rzeczywistość.

,,Enna i Towarzystwo Szmaragdowego Atramentu” jest doskonałym ukazaniem wewnętrznej walki dziewczyny między trudnymi wyborami, stawianiem siebie i swoich potrzeb na pierwszym miejscu, a jednoczesnym myśleniu o innych. To wartościowa lekcja moralności, zupełnie pozbawiona dydaktyzmu.

Z przyjemnością polecam ją każdemu powyżej 9 roku życia i zaciekawiona czekam na kolejne tomy.

Link do strony Wydawnictwa: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/enna-i-towarzystwo-szmaragdowego-atramentu/

OFICJALNA PREMIERA: 11.01.2023 rok


Poprzedni wpis
Giganci. Celestin. Tom 4 – recenzja komiksu
Następny wpis
Surwiło – recenzja komiksu
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2023, Anna Kłosiewicz, blog książkowy, Dwukropek, Enna, Enna i Towarzystwo Szmaragdowego Atramentu, fantastyka, fantastyka dla dzieci, klasyka literatury, Kristen Perrin, książki dla dzieci, książki fantastyczne dla dzieci, kultowe książki dla dzieci, Londyn, magia, magia czytania, matronat, patronat, patronat medialny Bajkochłonki, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Wielka Brytania, Wydawnictwo Dwukropek

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja