Zorian i Niko – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Zorian I Niko/ Zorian and Nico
Autorka: Paulina Jastrzębska
Ilustracje: Natalia Juszczak
Wydawnictwo: Nowa Droga
Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Pierwsza bajka o lisach, którą zapamiętałam z czasów dzieciństwa, była w zasadzie opowiastką o jakimś dziwnym zwierzątku imienium Hugo oraz jego przyjaciółce lisiczce Ricie. Nazywała się ,,Jungledyret” (duńska produkcja), niestety nie byłam w stanie odnaleźć pod jakim tytułem była emitowana w Polsce. 

Od tego czasu przez moje ręce i oczy przewinęły się dziesiątki historii o tych rudych, słynących ze sprytu i zręczności bohaterów – począwszy od tych najbardziej klasach i kultowych jak ,,Fantastyczny Pan Lis”, przez związane z symboliką japońską (,,Lisek Gon i inne baśnie”), aż po bestsellery ,,Wielki zły lis” lub ,,Malutki Lisek i Wielki Dzik”.

Lisy i ludzie

Paulina Jastrzębska zabiera czytelników w jednak jeszcze inną lisią podróż. W ,,Zorian i Niko” książce, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Nowa Droga (dostępnej także w anglojęzycznym wydaniu ,,Zorian and Nico”, New Road Publishing) ukazuje dzikie zwierzęta jako istoty bezustannie narażone na kontakt z człowiekiem. Co ważne – ten kontakt może mieć zarówno negatywne, jak i pozytywne skutki. Ludzie są różni i to tylko od szczęścia zwierzęcia zależy, jakiego człowieka spotka na swojej drodze.

Zorian i Niko

Sugerując się tytułem, można byłoby pomyśleć, że dwójką głównych bohaterów te książki są lisy o imieniu Zorian i Niko. W rzeczywistości jednak Zorian, czyli dziadek małego pojawia się w tej historii tylko na początku. Pierwsze skrzypce gra Niko, ale także lisiczka imieniem Luna. To właśnie linie fabularne tych dwojga zwierzaków przeplatają się ze sobą, pozwalając czytelnikom trzymać kciuki za ich szczęśliwe spotkanie w finale.

W ,,Zorian i Niko” akcja szybka mknie do przodu. Początkowo towarzyszymy małemu liskowi, który musi uważać na kłusowników oraz powodowane przez nich szkody. Jest wystawiany na trudne próby, zmaga się z samotnością i ze stratą. Choć na swojej drodze znajduje pocieszenie pod postacią pomocnych zwierząt, jest zdany przede wszystkim na siebie.

Szczęśliwy zbieg okoliczności?

Wkrótce Niko dorasta – staje się dorosłym lisem i postanawia wrócić w rodzinne strony, które opuścił wiele miesięcy wcześniej. Choć lisy w naturze żyją samotnie, on tęskni za dziadkiem oraz przyjaciółmi. Tylko ze względu na pewien zbieg okoliczności, ma szansę odnaleźć wspomnianą już przeze mnie Lunę. Jak skończy się ich historia? Czy ,,Zorian i Niko” będzie miała szczęśliwe zakończenie?

Książka zabiera czytelników w dość bezkompromisowy świat walki o przetrwanie. To prawo natury, które nie uznaje półśrodków. Z drugiej strony autorka ukazuje emocje zwierząt, ich potrzebę chronienia się nawzajem oraz nie poddawania się w pozornie sytuacjach bez wyjścia.

Lis jak malowany

Za ilustracje w książce odpowiada Natalia Juszczak – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jej prace łączą w sobie pewien element bajkowości z realizmem. Szczególnie zapadł mi w pamięć piękny obrazek polującego Niko, który wygląda jakby stawał się jednością z otoczeniem.

Zarówno tekst jak i ilustracje zachęcają do poznania historii małego lisa, który z dnia na dzień musiał się usamodzielnić. Choć pewne elementy fabularne nie są zbyt realistyczne (jak np. rzucający się na wilka Niko czy przyjaźń między wiewiórką a lisem), to jednak warto przymknąć oko na te subtelne odstępstwa.

,,Zorian i Niko” będzie odpowiednią lekturą dla dzieci powyżej 6 roku życia. Polecam tę książkę zarówno w wersji polsko jak i angielskojęzycznej.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwonowadroga.com/copy-of-nowości-wydawnicze

Poprzedni wpis
Gabinet owadów (i innych małych stworzeń) – recenzja
Następny wpis
Ania i Święty Mikołaj – recenzja książki adwentowej
Tags: +10, +6, +7, +8, +9, 2021, angielskojęzyczne książki dla dzieci, blog książkowy, empatia, Fantastyczny Pan Lis, Jungledyret, kłusownicy, książki dla dzieci, książki dla dzieci po angielsku, książki o lisach, las, lis, Natalia Juszczak, Nowa Droga, Paulina Jastrzębska, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, samodzielność, samotność, Wydawnictwo Nowa Droga, Zorian and Nico, Zorian i Niko, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja