➜ Tytuł: Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 3
➜ Seria: Enola i niezwykłe zwierzęta
➜ Scenariusz: Joris Chamblain
➜ Ilustracje: Lucile Thibaudier
➜ Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
➜ Wydawnictwo: Egmont Polska
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
W literaturze dziecięcej należy rozróżnić dwie Enola – pierwsza to bohaterka powieści detektywistycznych i siostra słynnego detektywa o nazwisku Holmes. Druga Enola ma fioletowe włosy oraz słynie jako weterynarka… niezwykłych stworzeń! To właśnie o trzecim tomie z jej udziałem opowiem w tej recenzji.
Komiksowa seria o fantastycznych zwierzętach
Muszę przyznać, że seria ,,Enola i niezwykłe zwierzęta” bardzo szybko mnie kupiła. Każda część składa się na dwie indywidualne historie i właśnie po zapoznaniu się z dwoma pierwszymi przypadkami Enoli wiedziałam, że to będzie świetny cykl dla młodych osób interesujących się fantastyką.
Autorem komiksów jest Joris Chamblain, którego wielu czytelników może kojarzyć z takich serii jak np.: ,,Pamiętniki Wisienki” czy ,,Pamiętniki Wisienki i Walentyna”. Z kolei rysunki stworzyła Lucile Thibaudier.
Koniecznie przeczytajcie o czym były dwa poprzednie tomy:
Opowieść wilkołaka
,,Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 3” składa się na następujące opowiadania:
- Nieszczęśliwy wilkołak,
- Uwolnić gryfa!
Jak łatwo się domyślić, te dwie historie poruszają nieco inną tematykę, jednak wciąż traktują o niesamowitych istotach. Pierwsza jest opowieścią o chłopcu, który jeszcze jako dziecko zaraził się wilkołactwem. Enola wyrusza mu na pomoc – nie będzie jednak odczyniać czaru, ale nauczy go pogodzić dwie sprzeczne natury – zwierzęcia i człowieka.
To niezwykłe opowiadanie, które porusza znacznie głębsze treści, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Enola, jak zawsze, pokazuje jak należy traktować z szacunkiem takie istoty, ale i swoją wrażliwością wpływa na los jeszcze jednego, bardzo bliskiego jej bohatera.
Wolność dla gryfa
Z kolei w drugim opowiadaniu dziewczynka stanowczo sprzeciwia się niewolniczym występom zwierząt w cyrku. Trafia tam po tym, jak zostaje wezwana do pomocy rannemu gryfowi. Właściciel cyrku nie chce jednak czekać miesiąc, aż zwierzę wyzdrowieje i postanawia zarobić na nim znacznie szybciej.
W międzyczasie Enola poznaje córkę mężczyzny, który zarządza areną. Dziewczyny dochodzą do wniosku, że gryf zasługuje na wolność. Czy uda im się zapewnić mu bezpieczeństwo?
,,Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 3” to wspaniały pokaz empatii oraz wrażliwości, który łączy się z fascynacją niezwykłymi stworzeniami. Jestem przekonana, że ta część także bardzo przypadnie do gustu małym i dużym czytelnikom.
Polecam ją każdemu powyżej 7 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Enola-i-niezwykle-zwierzeta.-Tom-3,67764244,p.html