➜ Tytuł: Baśnie i legendy polskie
➜ Wybór tekstów: Elżbieta Brzoza
➜ Ilustracje: Mirosław Tokarczyk
➜ Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
➜ Rok wydania: 2022 (1997)
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Jeżeli choć chwilę dłużej czytacie moje recenzje, to pewnie wiecie, że mam bzika na punkcie baśni. Nie przepuszczę praktycznie żadnej pozycji, która słowo ,,baśnie” ma w swoim tytule. Jeżeli zerkniecie powyżej, zobaczycie, że mam nawet osobną kategorię o tej tematyce. Czuję się więc w pełni gotowa zerknąć do nowości (a w zasadzie wznowienia z 1997 roku), które ukazało się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia.
BAŚŃ CZY LEGENDA
Pierwszą rzeczą o której pomyślałam po lekturze ,,Baśni i legend polskich” jest ta, że zdecydowanie więcej w nich legend… niż baśni! Pisałam już w niejednej recenzji, czym odróżnić jedne od drugich. Takie rozdzielenie jest dość znaczące – legendy będą silniej ugruntowane w danej przestrzeni, regionie, a nawet historii konkretnego państwa. W baśniach nieistotni są bohaterowie czy miejsce akcji, tutaj liczy się tylko walka ze złem (często również ta wewnętrzna), podejmowanie wyborów oraz prosty morał.
CZEGO NALEŻY SPODZIEWAĆ SIĘ PO TEJ KSIĄŻCE
Zacznijmy jednak od tego, że ,,Baśnie i legendy polskie” z rysunkami – de facto – legendy polskiej ilustracji dziecięcej (oraz jednocześnie współzałożyciela Wydawnictwa Nasza Księgarnia) Mirosława Tokarczyka, to zbiór znaczony wieloma słynnymi, polskimi nazwiskami.
W książce znalazły się opowieści spisane przez m.in. Janusza Korczaka, Marię Kruger, Wandę Chotomską, Gustawa Morcinka, Mariana Orłonia czy Janinę Porazińską. Nie brak w niej najważniejszych polskich legend czy podań, które omawiane są w szkolnej ławce i na kanwie których pisane są bajki dla dzieci, np.:
- Książę Popiel i myszy,
- Królowa Bałtyku,
- Toruńskie pierniki,
- Legenda o Warsie i Sawie,
- Złota kaczka,
- Twardowski,
- Legenda o Morskim Oku,
- Szewczyk Dratewka.
WSZYSTKO W JEDNYM
Podróżujemy więc w ,,Baśnie i legendy polskie” po różnych regionach, czasach, kulturach. Spotykamy diabły, słowiańskie demony oraz smoki. Przy okazji trochę bardziej zagłębiamy się w folklor, poznajemy przykłady dobrych i złych wyborów, sympatyzujemy z niektórymi bohaterami.
Ten zbiór – barwnie ilustrowany i wydany na pięknym papierze oraz w twardej oprawie, to najważniejsze baśnie i legendy naszego kraju. Nie sposób być fanem tego rodzaju opowieści i ominąć go na sklepowej półce.
Polecam lekturę wszystkim dzieciom (oraz dorosłym) już od 8 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/basnie-i-legendy-polskie/p3012.html