Rodzina Obrabków i złoty diament – recenzja

Tytuł: Rodzina Obrabków i złoty diament
Seria: Rodzina Obrabków
 Autor: Anders Sparring
Ilustracje: Per Gustavsson
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Rodzice wykonują różne zawody, które mają plus i minusy. Lekarze oraz pielęgniarze długo pracują, ale mają przy sobie zawsze zestaw plasterków, kierowcy często wyjeżdżają w trasy na kilka dni, ale przywożą zagraniczne smakołyki, a cukiernicy wcześnie wstają, jednak pięknie pachną cynamonem oraz cukrem pudrem. Rodzice głównego bohatera tej serii książkowej nie parają się jednak żadną z powyższych profesji. Ture jest synem prostych… złodziei.

,,Rodzina Obrabków” to seria, która zadebiutowała w Polsce pod koniec 2021 roku. Jej autorem jest Anders Sparring, a ilustracje stworzył Per Gustavson. Pierwszą częścią była ,,Rodzina Obrabków i urodzinowy skok”. Drugi tom nosi tytuł ,,Rodzina Obrabków i złoty diament” i… jest tam samo fantastyczny, co poprzedni!

KŁAMSTWO KLUCZEM DO SUKCESU

Tym razem rodzice Turego oraz jego młodszej siostry Elki (skrót od Kryminelka) natrafiają w gazecie na artykuł o planowanej wystawie wyjątkowego diamentu. Postanawiają zostawić dzieci same i wyruszają na ,,zwiedzanie”. Zanim jednak odjadą, chłopiec dostaje od mamy lekcję o kłamaniu. Kobieta uważa bowiem, że kłamstwo jest kluczem do odniesienia sukcesu w życiu. Można, a nawet należy kłamać, kiedy chce się osiągnąć jakiś cel, jedynie warto pamiętać, żeby skrzyżować palce za plecami.

CZARNA OWCA SERII

Jak już pewnie zdążyliście zauważyć, państwo Obrabek wyznaje zupełnie różne zasady moralne, niż większość ludzi na ziemi. Mimo jednak ich lepkich rączek, odwróconego światopoglądu oraz zdecydowanie wypaczonych celów – trudno ich nie lubić. Pewnie powodem tego jest fakt, że kochają swoje dzieci i zależy im, żeby te były szczęśliwie oraz bezpieczne.

Ta historia ma przecież też głównego opozycjonistę, czyli samego Tura, który jest ,,czarną owcą” rodziny złodziei. Choć dostrzega ich pokręconą logikę i wie, że nie zachowują się oni tak jak powinni, to jednak potrzebuje ich obecności oraz chce być akceptowany. Rodzice mają jednak nadzieję na to, że ich syn wkrótce się zmieni i stanie się… prawdziwym złodziejem!

FUNDAMENT DOBREGO HUMORU

W książce dla dzieci ,,Rodzina Obrabków i złoty diament” akcja pędzi jak szalona, poznajemy seniorkę rodu, wizytujemy więzienie (a raczej tzw. ciupę) i możemy śmiać się w głos – bo absurd całej tej fabuły jest po prostu bardzo zabawny. 

Na fundamencie dobrego humoru autor zarysowuje jednak kwestie dobra i zła, uczciwości, kłamstwa oraz prawdomówności, pomagając dzieciom zrozumieć te czasami bardzo skomplikowane kwestie w różnicach w postrzeganiu świata.

Ja bardzo lubię tę serię także za oryginalność, wspaniałych bohaterów oraz nieprzewidywalne zakończenia!

Polecam ,,Rodziną Obrabków” wszystkim dzieciom już powyżej 6 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/rodzina-obrabkow-i-zloty-diament/


Poprzedni wpis
Mika i bulgot – recenzja komiksu dla maluchów
Następny wpis
Delisie. Życie ma smak. Tom 1 – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +6, +7, +8, +9, Anders Sparring, blog książkowy, kłamstwo, książki dla dzieci, literatura skandynawska, Per Gustavsson, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Rodzina Obrabków, Rodzina Obrabków i złoty diament, rodzina złodziei, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki, złodzieje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja