Zapominalska kotka Mog – recenzja

Tytuł: Zapominalska kotka Mog
Tekst: Judith Kerr
Ilustracje: Judith Kerr
Tłumaczenie: Zofia Raczek
Wydawnictwo: Mamania
Rok wydania: 2022 (1970)

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Oryginalny tytuł pierwszej książki z serii ,,Mog the forgetful cat” w 2020 roku świętował swoje 50-lecie! Autorka Judith Kerr jest niemiecko-brytyjską pisarką, która zasłynęła lekturą ,,The Tiger Who Came to Tea” (1968). Sławę przyniosła jej jednak przede wszystkim 17-częściowa seria o pewnej, nieco roztrzepanej kotce Mog.

KULTOWA I NIEZDARNA KOTKA W LITERATURZE DLA DZIECI

,,Zapominalska kotka Mog” jest hołdem złożonym klasycznej literaturze dziecięcej. To obrazkowa opowiastka, której narracja przedstawiana jest za pośrednictwem prostego tekstu, przypominającego ten z tradycyjnych elementarzy.

Główną bohaterką jest tytułowa kotka, która ma krótką pamięć, jest trochę niezdarna i lubi spędzać czas w ogrodzie. Poza tym jej największym przysmakiem są jajka gotowane na miękko, bardzo kocha też swoją rodzinę Thomasów.

KOT, PRZEZ KTÓREGO MOŻNA DOSTAĆ… KOTA

Nie da się jednak ukryć, że rodzice i dzieci podzieleni są na zwolenników oraz sceptyków Mog. Córka Debbie zawsze stara się stać po stronie kota i usprawiedliwiać jego zachowanie. Trudno jednak mamie i tacie spuścić zasłonę milczenia na zniszczone kwiatki, wyjadanie przysmaków ze stołu czy pogniecione kapelusze.

Mog nie jest bardzo naprzykrzającym się kotem. Po prostu jest…kotem. Jej codzienne zachowania i niezależność czasami irytują dorosłych, ale taki sposób bycia jest przecież atutem zwierzaka. Wkrótce czytelnik sam będzie mógł się przekonać, jak wielka jest to zaleta!

MOG BOHATERKĄ

W warstwie ilustracyjnej już od początku podsuwa się nam pewną informację. Kiedy rodzina je razem śniadanie, pan Thomson czyta gazetę, w której na pierwszej stronie znajduje się artykuł o włamywaczu! Tytułowa Mog będzie musiała się z nim zmierzyć, choć w całej swojej beztrosce zupełnie nie zdaje sobie sprawy… z kim naprawdę ma do czynienia!

Niezwykle zabawny, ale i bardzo brytyjski jest także jeden z końcowych obrazków tej książki. Wyobrażam sobie, że tylko w tym kraju włamywacza można poczęstować finalnie herbatką! 😉

DLA KOGO JEST TO KSIĄŻKA?

,,Zapominalska kotka Mog” to opowieść pełna humoru, przewrotności i powtórzeń, w której jak w dobrej piosence, artysta prowadzi nas do szczęśliwego finału. Książka pozwala jeszcze raz zakochać się we wszystkich kotach, dostrzec ich indywidualność oraz stać się bardziej empatycznym w stosunku do każdego zwierzaka.

Lekturę polecam dzieciom już powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-944-Zapominalska-kotka-Mog.html?query_id=1

-> Najlepszą cenę książki znajdziecie tutaj <-
Poprzedni wpis
Kocham cię całym sercem – recenzja
Następny wpis
Elementarz. Moje pierwsze czytanki – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, 1970, 2022, blog książkowy, Judith Kerr, klasyka literatury dziecięcej, kot, kotka Mog, koty, książki dla dzieci, książki dla uczących się czytać, książki obrazkowe, Mamania, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, włamanie, Wydawnictwo Mamania, Zapominalska kotka Mog, złodziej, Zofia Raczek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja