Złodziej w Sokole Górskim – recenzja

Tytuł: Złodziej w Sokole Górskim
Seria: Przygoda w Pociągu
Autorzy: M.G. Leonard & Sam Sedgman
Ilustracje: Elisa Paganelli
Tłumaczenie: Agata Mietlicka
Wydawnictwo: Tekturka
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Mieszkańcy Wysp Brytyjskich słyną ze swojej wielkiej miłości do pociągów. Widać to wyraźnie w literaturze, filmie czy serialach. Najsłynniejszym przykładem jest oczywiście ,,Morderstwo w Orient Expressie” – książka mistrzyni kryminałów i opowieści detektywistycznych Agathy Christie, ale pociąg ma niemałe znaczenie również w serii książek o Harrym Potterze (stacja King’s Cross w Londynie codziennie odwiedzana jest przez setki fanów młodego czarodzieja, wyszukujących peronu 9 i 3/4).

PRZYGODA W POCIĄGU

,,Złodziej w Sokole Górskim” to zupełnie nowy cykl książek dla dzieci i młodzieży ,,Przygoda w Pociągu”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Tekturka. Autorami jest duet M.G. Leonard oraz Sam Sedgman.

Głównym bohaterem powieści jest jedenastoletni Harrison Beck, który lada dzień ma zostać starszym bratem. Jego mama nie najlepiej znosi końcówkę ciąży, dlatego wspólnie z mężem postanawiają powierzyć opiekę nad synem pewnemu krewnemu. Harrison niezbyt dobrze zna swojego wujka Nataniela. Wie jednak, że ma z nim spędzić cztery dni w pociągu o nazwie Sokół Górski, który ostatni raz wyrusza w swoją podróż.

PASAŻER NA GAPĘ

Chłopiec nie jest entuzjastą pociągów, a ten którym ma jechać, jest wyjątkowo stary. Maszyna napędzana parą nie zachwyca jednak Harrisona od razu. Musi on początkowo przejść do porządku dziennego, że ekstrawagancja tej przejażdżki nie będzie opierała się wyłącznie na luksusowych warunkach, które czekają na niego w wagonach. Szybko okazuje się, że na pokładzie pociągu goszczą specjalni pasażerowie – w tym jeden… na gapę.

ZŁODZIEJ W POCIĄGU


Fabuła budowana jest wokół złodziejskich wybryków, które początkowo brane są jako roztargnienie bogatych gości pociągu; szybko przybierają jednak na sile. Harrison ze swoim niebywałem talentem rysowniczym, postanawia ruszyć ze śledztwem, które – ma nadzieję – doprowadzi go do schwytania przestępcy.

,,Złodziej w Sokole Górskim” nie tylko dostarcza więc czytelnikom wartkiej i pełnej napięcia akcji, ale dodatkowo uzupełnia ich wiedzę o naprawdę wiekowe maszyny! Jestem przekonana, że w pewnym momencie sami wciągnięcie się w wir snucia wniosków – kto z szacownego grona pasażerów ma na sumieniu te wszystkie przewinienia!

MAŁY SPOJLER

Mogę zapewnić, że nie będziecie rozczarowani zakończeniem. Na pewno nie jest sztampowe i pozbawione wyobraźni. Co prawda ja nigdy nie mogę pogodzić się z krzywdzeniem zwierząt, a motyw użyty w książce ktoś nieodpowiedzialny mógłby chcieć przetestować, dlatego polecam tę pozycję starszym dzieciom, niż sugeruje Wydawnictwo. ,,Złodziej w Sokole Górskim” będzie odpowiedni dla odbiorców powyżej 11 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/p/Zlodziej-w-Sokole-Gorskim/89


Poprzedni wpis
Chłopcy – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Historia naturalna wróżek – przedpremierowa recenzja
Tags: +11, +12, +13, +14, +15, +16, 2022, Agata Mietlicka, Anglia, blog książkowy, Elisa Paganelli, kryminał dla dzieci, książki detektywistyczne dla dzieci, książki dla dzieci, książki młodzieżowe, książki przygodowe, M.G. Leonard, pociąg, pociągi, powieść detektywistyczna, Przygoda w Pociągu, recenzent książek, recenzje książek, Sam Sedgman, Tekturka, Wielka Brytania, Wydawnictwo Tekturka, Złodziej w Sokole Górskim

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja