Dziennik śledztwa Nancy Parker – recenzja

Tytuł: ,,Dziennik śledztwa Nancy Parker”

Autor: Julia Lee

Okładka: Maciej Szymanowicz

Tłumaczenie: Marta Domagała

Wydawnictwo: Tadam

Rok wydania: 2019

Objętość: prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Czasami jedna zagadka przeradza się w drugą, jeszcze większą od poprzedniej!

 

Dokładnie to wydarzyło się w detektywistycznej książce dla dzieci i młodzieży ,,Dziennik śledztwa Nancy Parker” autorki Juli Lee. 

 

 

Przenieśmy się do Londynu początków XX-wieku, który żyje jeszcze dopiero co zakończoną wojną. W dalszym ciągu panują w nim zwyczaje sprzed lat, gdzie zamożni ludzie posiadali służbę, a sami spędzali czas na rozrywkach, przyjęciach i… szukaniu jeszcze większej ilości pieniędzy.

 

Główną bohaterką jest Nancy, która właśnie skończyła 14 lat, co umożliwia jej podjęcie swojej pierwszej pracy. Jest bardzo podekscytowana, że będzie mogła się usamodzielnić i nieco odciążyć swoją rodzinę finansowo. 

 

Mimo braku doświadczenia, dostaje posadę jako służąca u pewnej pięknej i tajemniczej pani Bryce. Nie mija nawet tydzień, a wraz ze swoim nowym pracodawcom przeprowadza się na wybrzeże, gdzie dalej będzie pełnić swoje obowiązki. 

W urokliwym Seabourne zaczynają dziać się jednak niepokojące rzeczy. Najpierw giną małe przedmioty o niewielkiej wartości, a wkrótce całemu miasteczku grozi poważne widmo utraty oszczędności całego życia!

 

 

 

,,Dziennik śledztwa Nancy Parker” to trzymająca w napięciu opowiastka, której fabułę poznajemy z trzech punktów widzenia. Głównym i przedstawianym w narracji pierwszoosobowej jest ten bohaterki Nancy. Czytamy jej pamiętnik i dzięki temu poznajemy nie tylko fakty, ale także jej uczucia i spekulacje. 

 

Dwie kolejne perspektywy to historie pozostałych młodych bohaterów tej książki, którzy niezwykle zaangażowali się we wszystkie sprawy, jakie mają miejsce w miasteczku. 

Jako czytelnicy możemy prześledzić ich początkowo skomplikowaną relację, która pod wpływem wspólnego działania przeradza się w piękną i pełną zaufania przyjaźń. 

 

Nancy w swoich teoriach nie zawsze jest nieomylna. Starając się rozwiązywać zajmujące ją zagadnienia, popełnia błędy i czasami zupełnie myli tropy. Potrafi jednak uważnie patrzeć, jest niezłą aktorką (co jak się okazuje, jest niezwykle pożądane w zawodzie detektywa), a przede wszystkim potrafi działać w grupie. 

Spisała także kilka ważnych zasad, które z pewnością pomogą początkującym poszukiwaczom zagadek skupić się na tym, co niezbędne dla powodzenia misji. 

 

 

 

 

Autorka ma bardzo oryginalne podejście do formy, która przejawia się w wielu płaszczyznach tej książki. Przede wszystkim Nancy, jako dziewczynka z niższej warstwy społecznej nie wysławia się zbyt dobrze, a w swoim dzienniku popełnia dużo błędów. 

 

Czytelnik może więc samodzielnie podkreślić te wyrazy, które wydają mu się podejrzane i tym tropem (weryfikując go ze słownikiem) sprawdzić swoją wiedzę. 

 

Poza tym część dziennika i klasycznie narracyjna jest wyraźnie rozdzielona.

 

,,Dziennik śledztwa Nancy Parker” to ciekawa propozycja lektury dla wszystkich, którzy lubią dreszczyk emocji i zabawę w nieustraszonych detektywów. Czy uda Wam się poprawnie odgadnąć, kto jest przestępcą?

Polecam dla wszystkich powyżej 8. roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tadam.pl/publikacje/dziennik-sledztwa-nancy-parker/

 

 

Poprzedni wpis
Tak ma być, zawołał świat – recenzja
Następny wpis
🎁 15 pomysłów na prezenty dla uczniów szkoły podstawowej 🎁
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +8, +9, 2019, Anglia, blog książkowy, detektyw, Dziennik śledztwa Nancy Parker, Julia Lee, kryminał, kryminał dla dzieci, książka detektywistyczna dla dzieci, książki dla dzieci, Maciej Szymanowicz, Marta Domagała, opowiadanie dla dzieci, powieść detektywistyczna, powieść dla dzieci, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, służąca, Tadam, Wydawnictwo Tadam, zagadka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja