Fun home: Tragikomiks rodzinny – recenzja

Tytuł: Fun home: Tragikomiks rodzinny

Scenariusz: Alison Bechdel

Rysunki: Alison Bechdel

Tłumaczenie: Wojciech Szot, Sebastian Buła

Wydawnictwo: Timof (wydanie IV)

Rok wydania: 2021 

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Alison Bechdel jest specjalistką od wspomnień – własnych wspomnień, które przedstawia w postaci komiksowych kadrów. Wydawnictwo Timof wznowiło właśnie dwa z jej kultowych tytułów (,,Fun Home: Tragikomiks rodzinny”, ,,Jesteś moją matką?”)  i wydało trzeci, najnowszy – ,,Sekret nadludzkiej siły”. Mam wszystkie trzy i prędzej czy później recenzja każdego z nich trafią na tę stronę.

 

Nie bez przyczyny zaczęłam zaznajamiać się z twórczością Bechdel właśnie od ,,Fun Home”. Jest to jej najpopularniejszy komiks, na podstawie którego stworzono nawet musical – doceniony i nagrodzony statuetką Tony Award.

 

To autobiograficzna opowieść Alison o jej rodzinie, ale przede wszystkim relacji z ojcem. Gdyby pokusić się o skrót perypetii życia kobiety, wyszłaby z tego rzeczywiście jakaś tragikomiczna opowieść z pogranicza fantazji i zbyt często przytrafiającej się ironii losu.

 

 

 

Przede wszystkim Alison wychowywała się w domu-muzeum. Czuła, że jest ono na pokaz, tak jak i ona, i jej bracia, a nawet małżeństwo rodziców było czymś nie do końca realnym i uchwytnym. Jako dziecko cierpiała na manię natręctw, podskórnie wiedząc, że rzeczywistość nie wygląda tak jak powinna – z drugiej strony, niewiele mogąc z tym zrobić.

 

,,Fun home” jest opowieścią o tłumieniu w sobie emocji i maskowaniu prawdy. To historia o homoseksualizmie jej ojca, który nie potrafiąc opowiedzieć się po żadnej ze stron, nieintencjonalnie krzywdził dzieci oraz siebie. 

Alison zrozumiała to dopiero, kiedy sama wyjechała z domu. Dowiedziała się wtedy znacznie więcej o sobie. Pragnęła zgłębiać tę tajoną przed nią prawdę, ale częściowo… nie zdążyła tego zrobić.

 

Komiks jest wielowymiarową lekturą, która momentami przypomina relacjonowanie przez kogoś ,,na żywo” swojej historii. Autorka często powraca do wątków, które wcześniej tylko rozpoczyna. Wplata w fabułę wspomnienia z dzieciństwa, a szczególnie przytacza w formie graficznej czy tekstowej fragmenty listów oraz przede wszystkim książek, które towarzyszyły na co dzień zarówno jej jak i jej ojcu. 

Bechdel uważa, że (poniekąd) za losy jej rodziny odpowiedzialna jest literatura. Ojciec umiłowany w klasyce, odnajduje siebie w niektórych bohaterach. Jest to jedna z nielicznych dróg, która pozwala jego córce dotrzeć do niego i wymusić na nim zainteresowanie. 

 

 

 

 

Te siedem rozdziałów są ważnym świadectwem z życia osób, które nie czując się akceptowani przez otoczenie, postanawiają grać uciążliwą i niewiarygodną dla nich rolę. ,,Fun home” uczy jak odnaleźć w sobie cel, pozostając przy tym odważną i piekielnie autentyczną relacją samej autorki.

 

Polecam wszystkim czytelnikom powyżej 17 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Fun+home+%28wyd.+IV%29/pokaz.html

 

 

Poprzedni wpis
Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci – recenzja
Następny wpis
Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja