Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu – recenzja

Tytuł: Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu

Seria: Zwiadowcy

Autor: John Flanagan

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński

Wydawnictwo: Jaguar

Rok wydania: 2011

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Są takie książki, o których słyszy się już od dawna, ale z jakiegoś trudnego do wyjaśnienia powodu, jeszcze nie było okazji, żeby po nie sięgnąć. Kiedy zaczęły się tegoroczne wakacje, postanowiłam, że nadrobię jedną z najczęściej polecanych powieści młodzieżowych, których fantastyczne uniwersum wypełniają emocjonujące przygody oraz oryginalni bohaterowie.

 

,,Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu” jest początkiem 15-tomowej serii, która pierwszy raz ukazała się w Polsce  w 2009 roku. Jej autorem jest John Flanagan – niezwykle płodny pisarz australijski, dla którego ,,Zwiadowcy” stali się prawdziwym kamieniem milowym w karierze.

 

 

Głównym bohaterem powieści jest piętnastoletni Will, który wraz z kilkoma wychowankami sierocińca, dorasta w cieniu zamku Redmont, gdzie początkowo toczy się akcja. Chłopiec nie ma lekkiego życia. Nawet wśród swoich rówieśników uchodzi za dziwaka, który nie dość, że nie grzeszy wzrostem, to dodatkowo nie ma nawet nazwiska. Nieznane są początkowo dokładne losy rodziców Willa, a ich historia zostaje wyjawiona dopiero pod koniec części pierwszej.

 

Pierwszy zwrot akcji w książce następuje w Dniu Wyboru. To chwila, kiedy dzieci stają się niemal dorosłymi, opuszczając mury sierocińca i wybierając profesję, której poświęcą życie. Marzenie o zostaniu wybranym przez Mistrza Szkoły Rycerskiej szybko okazuje się niemożliwym do zrealizowania. Gdzie trafi Will, któremu wydaje się, że nie przejawia żadnych innych talentów?

 

 

,,Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu” to powieść, którą pochłania się na jednym posiedzeniu. Czytelnik z wielką przyjemnością może obserwować przemianę, jaka dokonuje się na głównym bohaterze. Z początkowo nieśmiałego i bojaźliwego chłopaka, pozbawionego wiary we własne możliwości, z każdym kolejnym rozdziałem zaczyna się przełamywać.

 

Najgroźniejszy czarny charakter tej serii przemyka się po stronach historii póki co niemal niezauważalnie. Jest zbliżającym się zagrożeniem, ale obecny jest przede wszystkim we własnej legendzie, którą pozostawił na ziemiach Araluenu przed 15-stoma laty. Widmo wojny jest jednak bliskie i wszyscy powinni mieć się na baczności. Will szczególnie doświadczy jak ważna jest uważna obserwacja, szybkie reagowanie na wydarzenia i kreatywne myślenie.

 

Nie mniej ważne są jednak niebezpieczeństwa, których doświadczają bohaterowie od tych, którzy wydawałoby się, że są po ich stronie. Prześladowcy szukający tylko rozrywki lub mszczący się za cudze sukcesy to temat, z którym (niestety) może utożsamić się wielu współczesnych nastolatków.

Choć akcja ,,Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu” toczy się w czasach średniowiecza, wiele wątków jest zadziwiająco współczesnych i godnych omówienia – choćby podczas szkolnych zajęć lub w gronie bliskich przyjaciół.

 

 

Jestem przekonana, że tę ponadczasową serię pokochają kolejne pokolenia dorastających czytelników! Książka będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 10 roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa:  https://wydawnictwo-jaguar.pl/sklep/produkt/1009/ruiny-gorlanu?idcat=0

UWAGA! W związku z przewidzianą na koniec roku 2021 premierą 16. tomu ,,Zwiadowców”, Wydawnictwo przygotowało konkurs dla bibliotek! Można wziąć w nim udział tylko do dnia 16 lipca 2021 roku. 

Poprzedni wpis
Fun home: Tragikomiks rodzinny – recenzja
Następny wpis
Pozytywka. Witamy w Pandorii. Tom 1 – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, 2011, blog o książkach, fantastyka dla dzieci, Jaguar, John Flanagan, książka na prezent, książki dla nastolatków, książki w stylu Harrego Pottera, magia, powieści fantastyczne dla nastolatków, recenzent książkowy, recenzje książek, serie książkowe dla dzieci, średniowiecze, Stanisław Kroszczyński, strzelcy, Wydawnictwo Jaguar, zamki, zwiadowcy, Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu, Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja