Koniberki. Powrót na łąkę – recenzja

Tytuł: ,,Koniberki. Powrót na łąkę”

Seria: Koniberki

Autor: Weronika Szelęgiewicz

Ilustracje: Anna Jamróz

Wydawnictwo: Literówka

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Z wielką przyjemnością powróciłam po kilku miesiącach na łąkę koniberków (choć od daty premiery pierwszej części minęło już prawie 5 lat!). ,,Koniberki. Powrót na łąkę” to jedenaście, zupełnie nowych opowiadań o małych, latających konikach. Autorką serii jest Weronika Szelęgiewicz, a za piękną oprawę graficzną odpowiada tym razem Anna Jamróz. 

 

Koniberki kolejny raz budzą się ze snu zimowego. To istotki niewiele większe od owadów, które mieszkają zazwyczaj w kwiatach wingawii. Poza osobliwym wyglądem i zwyczajami przystającymi bardziej raczej do świata zwierząt niż ludzi, w rzeczywistości nie różnią się od nas zbyt wiele.

 

Małe koniberki bywają zazdrosne, przełamują własne lęki, a czarem wręcz przeciwnie – porywaja się na rzeczy, których dorośli surowo im zabraniają. W przeciwieństwie do pierwszej części ,,Koniberków tutaj bohaterami są najczęściej maluchy i to właśnie z ich perspektywy jeszcze lepiej poznajemy ten baśniowy świat.

 

 

 

Autorka w każdym rozdziale stara się poruszyć jakąś istotną kwestię. Czasami pokaże jak niebezpieczna może okazać się przyroda – szczególnie kiedy jest się tylko małym koniberkiem. Innym razem przeczytamy historię o tym jak trudne jest opiekowanie się dziećmi i jak wiele uwagi trzeba im poświęcić. W nowym zbiorze znajdziemy także opowiadania o tym, że warto dbać o pożyczone przedmioty, tym bardziej kiedy mają one niezwykłą wartość dla naszych przyjaciół. 

 

W ,,Koniberki. Powrót na łąkę” oprócz wielu dobrze już znanych dzieciom bohaterów, pojawiają się także te zupełnie nowe. Na świat przyjdą wspomniane wcześniej małe latające koniki, ale ulewne deszcze, a także letni wiatr przyniosą ze sobą zupełnie obce dla koniberków zwierzęta – niektóre okażą się przyjaciółmi, przed drugimi trzeba będzie próbować się bronić. 

 

Co jest jednak charakterystyczne dla tej serii to fakt, że każde wydarzenie, które może nieść ze sobą ryzyko lub niebezpieczeństwo, autorka dość szybko wygasza. Koniberkom nigdy nie dzieje się krzywda, choć często są blisko od tragedii. Dzięki temu, są to książki odpowiednie nawet dla bardzo małych czytelników, którzy nie muszą obawiać się zbyt dramatycznej akcji, ale zarazem zostaje im zwrócona uwaga na to jak ważne jest słuchanie starszych i rozsądne zachowywanie się na co dzień. 

 

 

 

Choć pierwsza część wydawała się być bardziej spójna od drugiej, to niezmiennie szczerze polecam najnowszy tom o koniberkach. W ,,Koniberki. Powrót na łąkę” także z łatwością można zanurzyć się w świecie przygody. Opowiadania nie są tak ściśle ze sobą związane, ale jednak trudno odmówić ich łączących je zależności. 

 

To piękne, baśniowe historie, które spodobają się wielu dzieciom już powyżej 4 roku życia. Polecam!

Link do strony Wydawnictwa: https://literowka.com/produkt/koniberki-powrot-na-lake/

 

 

Poprzedni wpis
Jeszcze większa księga detektywa Pozytywki – recenzja
Następny wpis
Mistrz kieszonkowy z placu budowy – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja