fbpx

Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami? – recenzja

Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami? – recenzja

Tytuł: ,,Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami?”

Autor: Christopher Lloyd

Ilustracje: Mark Ruffle

Tłumaczenie: Mikołaj Golachowski

Wydawnictwo: Harper Kids Polska

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Wiele ludzi traktuje zwierzęta przedmiotowo, zupełnie nie zdając sobie sprawy jak bardzo jesteśmy do nich podobni – choć są i takie sytuacje, w których one znacznie nas przewyższają. Człowiek, który nie przyjmuje do wiadomości, że ssakom, gadom, płazom czy rybom należy się szacunek, sam nie powinien zasługiwać na uznanie.

 

,,Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami?” to niezwykła książka obrazkowa Christophera Lloyda oraz Marka Ruffle’a, która jest swego rodzaju lekcją o empatii i ponadgatunkową próbą porozumienia. 

 

 

 

Powstała na kanwie poszukiwań wspólnych punktów człowieka i zwierzęcia. Z tego też powodu można w niej odnaleźć wielobarwną mozaikę różnych gatunków, zachowań oraz spostrzeżeń. Co ciekawe, na końcu książki znajduje się galeria rozmaitych naukowców, których praca znacznie przyczyniła się do lepszego rozumienia zwierząt. 

 

W ,,Człekozwierzu” udowodniono na wielu poziomach nie tylko inteligencję różnych zwierzaków, ale także pokazano je w kontekście życia w społeczeństwie czy odczuwania. Chyba nikogo nie zdziwi przykład pszczół czy mrówek jako owadów idealnie działających w dużych grupach. Co jednak powiecie na informację o rybach, które uprawiają własne ogródki czy krukach turlających się podczas wspólnej zabawy po stokach ośnieżonych pagórków?

 

Jednym z najciekawszych rozdziałów jest jednak ten poświęcony emocjom zwierząt. Autor mnoży przykłady potencjalnej miłości, którą mogą się obdarzać małpy bonobo lub głuptaki niebieskonogie. Z ludźmi łączy je także negatywne uczucia, np. złość czy agresja.  Ich inteligencję potwierdzają z kolei umiejętności rozwiązywania problemów, wynalazczość czy skłonność do oszukiwania.

 

 

 

 

 

,,Człekozwierz” to książka, w której zebrano najbardziej popularne dowody na to, że zwierzęta naprawdę są wyjątkowe. Przedstawione fakty nie są może najbardziej odkrywcze, ale z pewnością dla dzieci mogą być niezwykle inspirujące. 

 

Pozycja została uzupełnione o bardzo graficzne ilustracje, które moim zdaniem nie do końca oddają zawarty w tekście przekaz. Geometryczne kształty zwierząt sprawiają, że stają się one bardziej odrealnione, zamiast przekonywać czytelnika, że to prawdziwe istoty z krwi i kości. 

Jest więc to książka interesująca, ale w moim odczuciu niedoskonała. Będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 6 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Czlekozwierz.-Co-nas-laczy-ze-zwierzetami,34405396,p.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment