Ciekawostki
0

15 kojących książek dla dzieci na trudne czasy

W ciągu ostatnich kilku tygodni wiele się wydarzyło. Dotychczasowa rutyna musiała zostać zastąpiona przez inne rozwiązania. Szkoły i przedszkola zostały zamknięte, rodzice zaczęli pracę w domu lub powierzyli opiekę nad maluchami bliskim osobom. Dla dzieci takie sytuacje i zmiany nie zawsze kojarzą się z czymś pozytywnym. Ważne jest, żeby zadbać o bliskość i zacieśniać więzy w gronie najbliższej rodziny. Doskonale może w tym pomóc wspólne czytanie, dlatego przygotowałam listę z książkami, które niosą pozytywne przesłanie, miło się kojarzą i dają słuchaczom wrażenie bezpieczeństwa.

 

(kliknijcie w tytuł książki, jeżeli chcecie się przenieść do jej obszerniejszej recenzji)

 

1. Dobranoc, gorylku

Autor: Peggy Rathmann

Ilustracje: Peggy Rathmann

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Wiek dziecka: +1

 

 

To krótka, ilustrowana opowieść, której akcja rozgrywa się w zoo. Głównym bohaterem jest mały goryl, który lubi robić różne sympatyczne psoty.

 

 

2. Rękawiczka

Autor: Romana Romanyszyn

Ilustracje: Andrij Łesiw

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Wiek dziecka: +1

 

 

Tytułowa rękawiczka pełni w tekście kilka kluczowych funkcji. – przede wszystkim uruchamia wyobraźnię dzieci i pokazuje jak jedna rzecz może mieć wiele zastosowań.

Z drugiej strony jest ona pewną oazą bezpieczeństwa. To pretekst do stworzenia społeczności, która mimo że tak mocno się od siebie różni, to jednak potrafi się dzielić i żyć obok siebie. 

 

 

3. Siedem łóżek malutkiej Popielicy

Autor: Susanna Isern

Ilustracje: Marco Soma

Wydawnictwo: Tako

Wiek dziecka: +2

 

 

To bardzo ciepła historia z morałem, który przyda się w każdym domu z małym dzieckiem. Pokazanie mu, że spanie we własnym łóżku jest ważnym wydarzeniem, ale także czynnością, której z pewnością nie należy się obawiać, może pomóc rodzicom w oswojeniu malucha z samodzielnymi nocami.

 

 

4. Skrzat nie śpi

Autor: Astrid Lindgren

Ilustracje: Kitty Crowther

Wydawnictwo: Zakamarki

Wiek dziecka: +2

 

 

To jedna z tych książek,  które nie mają na celu edukować czy nieść jakiegoś konkretnego przesłania. Jej głównym atutem jest budowanie nastroju oddającego poczucie bezpieczeństwa, uwrażliwiającego na otaczający świat, pokazującego empatię i po prostu – zachwycającego pięknem. 

 

5. Babcocha

Autor: Justyna Bednarek

Ilustracje: Daniel de Latour

Wydawnictwo: Poradnia K

Wiek dziecka: +3

 

 

Wyobraźcie sobie, że gdzieś na świecie jest Babcocha, postać heroiczna, która pojawia się dokładnie tam, gdzie jest akurat potrzebna.

Dzieci powinny Babcochę pokochać od pierwszej strony. To postać, która zawsze stoi po ich stronie, która czaruje tylko w słusznej sprawie, która jest wyrozumiała, ale jak trzeba to i da popalić. Która przeciwna jest narzekaniom (narzekaczy przemienia w wiatraki, ale tylko na chwilę), która uczy, że nie powinno się śmiecić, trzeba szanować zwierzęta oraz opiekować się i kochać bezgranicznie swoje dzieci.

 

 

6. Gdzie jest pan Amos?

Autor: Philip C. Stead

Ilustracje: Erin E. Stead

Wydawnictwo: Debit

Wiek dziecka: +3

 

 

Picturebook, w którym główną i zarazem tytułową postacią jest właśnie pan Amos. To starszy lekko zgarbiony i bardzo szczupły, ale także zawsze uśmiechnięty mężczyzna. Natychmiast wzbudza sympatię w czytelniku, a jego radość z jaką wstaje do pracy, jest godna podziwu, a nawet wzruszająca.

 

 

7. Myszaczek

Autor: Max Kaplan

Ilustracje: Lev Kaplan

Wydawnictwo: Esteri

Wiek dziecka: +3

 

 

To urocza opowieść, jak uroczy jest jej tytuł, która podkreśla znaczenie ważnych cech, jak odwaga. Mówi o wsparciu przyjaciół i przy okazji w emocjonujący sposób opisuje akcję. Przede wszystkim to jednak bardzo prosta opowieść – bajka, którą mogłaby opowiedzieć babcia lub dziadek na dobranoc dla wnuka. Jej siła tkwi w tej prostocie, i dzięki niej jej przekaz tak mocno oddziałuje na czytelnika.

 

 

8. Panama

Autor: Janosch

Ilustracje: Janosch

Wydawnictwo: Znak emotikon

Wiek dziecka: +3

 

 

Prawdziwą radość daje przebywanie z przyjaciółmi, dobre jedzenie czy ładny śpiew mysikrólika. Największą wartość mają rzeczy małe, pod warunkiem, że potrafimy je doceniać.

 

 

9. Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk

Autor: Asa Lind

Ilustracje: Kristina Digman

Wydawnictwo: Zakamarki

Wiek dziecka: +3

 

 

Karusia, główna bohaterka opowiadań, przypadkowo spotyka na plaży dziwne zwierzę, które okazuje się być Piaskowym Wilkiem i z którym serdecznie się zaprzyjaźnia. Jej nowy przyjaciel nie ma nic wspólnego z groźną bestią. Żywi się księżycowym i słonecznym światłem, a swoją mądrością i pewnością siebie mógłby obdarzyć tysiące innych stworzeń.

 

 

10. W Jeżynowym Grodzie

Autor: Jill Barklem

Ilustracje: Jill Barklem

Wydawnictwo: Znak emotikon

Wiek dziecka: +3

 

 

W drzewach, wydmach, pomiędzy krzewami kryją się małe drzwiczki, za którymi mieszkają myszki. Żyją one w zgodzie z naturą, dbają o siebie i cieszą się szczęśliwym i spokojnym istnieniem. Każdy w tym małym społeczeństwie spełnia określoną funkcję. Wspólnie gromadzą jesienią zapasy na zimę, opiekują się swoimi mysimi dziećmi i pomagają, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba.

niestety obecnie niedostępna w regularnej sprzedaży 🙁

 

 

11. Szafa

Autor: Magdalena Michalak

Ilustracje: Aleksandra Ćmachowska

Wydawnictwo: Mowosfera

Wiek dziecka: +4

 

 

Narrator zwraca się wprost do słuchacza. Nie opowiada mu jednak historii z fabułą i wieloma bohaterami, ale raczej namawia do udziału w seansie, który można byłoby odbyć pływając magiczną łódką na kojąco kołyszących falach bajkowego oceanu.

 

 

12. Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła

Autor: Joanna Berendt, Aneta Ryfczyńska, Blanka Berendt

Ilustracje: Ewa Beniak-Haremska

Wydawnictwo: CoJaNaTo

Wiek dziecka: +4

 

 

Główna bohaterka, żyrafa Bibi, która pojawia się w większości historii, pełni rolę dorosłego. Często wysłuchuje młodych zwierzątek, jest ich rozmówczynią i głosem rozsądku.

 

 

13. O czym szumią wierzby

Autor: Kenneth Grahame

Ilustracje: Inga Moore

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Wiek dziecka: +6

 

 

Są takie książki, które nigdy się nie starzeją. Ich treść jest dalej aktualna, a ujęte w nich postaci i wydarzenia zachwycają i wzruszają jednocześnie.

 

 

14. Beskid bez kitu

Autor: Maria Strzelecka

Ilustracje: Maria Strzelecka

Wydawnictwo: Libra

Wiek dziecka: +8

 

 

W ,,Beskidzie bez kitu” podoba mi się właściwie wszystko. Podejście autorki do religii, zwierząt i przyrody – jest świeże, dość odważne, ale jednak bardzo uzasadnione. Nawiązania do klasyki i ,,Elementarza” Mariana Falskiego – bezbłędne, zarówno w tekście jak i w warstwie wizualnej. Okładka jest piękna, tak jak i załączone do pozycji plansze. 

 

 

15. Gucio

Autor: Joanna P. Zygadło

Ilustracje: Katarzyna Stróżyńska Goraj

Wydawnictwo: Julia Rozumek

Wiek dziecka: +10

 

 

Poznajemy głównego bohatera przez pryzmat jego przyzwyczajeń oraz zasad. (…) Podział książki według dni tygodnia wydaje się bardzo dobrym pomysłem z jeszcze jednego powodu. Główny bohater sam sobie narzucił pewnie nawyki, zależne od tego, jaki akurat jest dzień. Rutyna jest potrzebna dzieciom. Każdy człowiek potrzebuje stabilności oraz stałości, ta książka wydaje się to potwierdzać.

 

Poprzedni wpis
George i Wielki Wybuch – recenzja
Następny wpis
Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci – recenzja
Tags: bezpieczeństwo, beztroska, beztroskie książki dla dzieci, kojące książki dla dzieci, książki dla dzieci, książki dla dzieci dające poczucie bezpieczeństwa, książki dla dzieci do czytania w szpitalu, książki dla dzieci na trudne czasy, książki dla dzieci przy terapii, książki na dobranoc, poczucie bezpieczeństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja