Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela – recenzja

Tytuł: ,,Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna)”

Autor: Grzegorz Kasdepke

Ilustracje: Daniel de Latour

Z komentarzami: Ryszard Petru

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2016

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Dlaczego świat dorosłych z perspektywy dziecka jest zawsze taki pociągający? Oczywiście możliwość podejmowania decyzji i robienia tego, na co ma się właśnie ochotę (przynajmniej pozornie) jest niezwykle kusząca, ale cały mit dorosłości opiera się jednak głównie na tajemnicach.

 

Dorośli używają słów, które dla dzieci brzmią jak zaklęcia czarnej magii. Co więcej, podsycają tylko ciekawość, kiedy maluchy pytają o ich znaczenie, a rodzice, dziadkowie czy krewni odpowiadają tylko: jesteś jeszcze za mały, albo – i tak nic nie zrozumiesz.

 

Grzegorz Kasdepke (zresztą nie pierwszy już raz) postanowił zakończyć epokę w której dzieci traktowane są jak bezrozumne, małe, ale słodkie organizmy i przygotował dla nich wielką księgę z pojęciami z dziedziny ekonomii.

 

 

 

 

Choć na pierwszy rzut oka ,,Zaskórniki i inne dziwadła z krainy portfela” może rzeczywiście wydawać się, jak trudna i ciężka encyklopedia, to już przy pierwszym zapoznaniu doskonale widać, że to raczej nauka przez zabawę ( i to w dodatku jak pożyteczna!).

 

,,Zaskórniki i inne dziwadła z krainy portfela”  została podzielona na dwie części, czyli ,,Ogród Dziwnych Stworów” oraz ,,Cyrk”. Zawiera łącznie ponad 50 krótkich opowiadań, w których główną rolę grają pojęcia, przemienione za sprawą fabuły w osobliwe stworzenia.

 

Autor opisując ich zwyczaje, nawiązuje do ogólnego ich znaczenia, ale używa przy tym prostych sformułowań i nawiązań do życia codziennego. Żeby jednak całość była jeszcze bardziej merytoryczna, książka została opatrzona komentarzami Ryszarda Petru, który już bardziej formalnie podsumowuje wybrane pojęcia z ekonomii.

 

 

 

 

 

Tym, co jednak doskonale zespala wszystkie elementy i nadaje im niezwykłego charakteru są ilustracje Daniela de Latour, który ze znanym sobie poczuciem humoru przemienia słowo w kolorowe i pełne życia obrazki.

 

Książka obfituje w rozmaite, czasami trudne nawet dla dorosłego pojęcia, traktując każdego czytelnika w ten sam, równy sposób. Autor nie rezygnuje tutaj z takich sformułowań, jak: recesja, rating, marża, manko czy dywidenda, jednocześnie uwzględniając słowa bardziej powszechne, ale może niewystarczająco dobrze na co dzień wyjaśniane, czyli: cena, zysk, ustawa, giełda, konkurencja, przelew, umowa, konto i wiele, wiele innych.

 

 

 

 

,,Zaskórniki i inne dziwadła z krainy portfela”  to więc książka, która naprawdę może bardzo dużo zaoferować przyszłym ekonomistom. Z jej pomocą na wiele kwestii młody człowiek będzie mógł spojrzeć bardziej rozumnym okiem, a może w dziesiątkach dzieci zaszczepi ona miłość do tego finansowego świata.

 

Polecam ją czytelnikom powyżej 7. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/zaskorniaki-i-inne-dziwadla-z-krainy-portfela-50-opowiastek-z-ekonomia-w-tle-plus-jedna.html

 

 

Poprzedni wpis
Zombie – recenzja
Następny wpis
Blankets – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja