Bajkowierszyki dla młodej publiki, czyli o(d)powiadania na ważne pytania – recenzja

Tytuł: ,,Bajkowierszyki dla młodej publiki, czyli o(d)powiadania na ważne pytania”

Autor: Katarzyna Moryc

Ilustracje: Agata Szargot

Wydawnictwo: Mali Moi (Bajkowierszownia)

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina 

Dla kogo:  dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Wiersze są jak piosenki – łatwo wpadają w ucho, a ich teksty zostają z słuchaczami na wiele lat. Tym bardziej jest istotne, żeby poezja którą czytamy pozostawiała w nas coś więcej, niż tylko chwilowe odwrócenie uwagi od nudy.

 

,,Bajkowierszyki dla młodej publiki” to autorski projekt Katarzyny Moryc, który powstał przy współpracy z ilustratorką Agatą Szargot.

 

 

 

Niewielka formatem książka zawiera pięć rozbudowanych wierszy, które odpowiadają na ważne pytania, jakie towarzyszą szczególnie przedszkolakom i dzieciom z pierwszych klas szkoły podstawowej.

 

Autorka opracowała tematy związane z oszczędzaniem, kłamaniem, ciążą, zazdrością i dokuczaniem, i choć wydają się one pozornie niezwiązane ze sobą, to po głębszym zastanowieniu można dostrzec w nich jeden wspólny mianownik – wiążą się z emocjonalną stroną rozwoju dziecka.

 

Widać to szczegółowo w fabularnej stronie wierszy, gdzie umiejętność oszczędzania wywołuje w bohaterze o którym opowiada dumę, ciąża mamy wiąże się z początkowymi obawami, a kłamstwo powoduje brak zaufania i jednocześnie pogłębia brak pewności siebie.

 

 

 

 

Autorka pisząc o wybranych zagadnieniach, wydaje się próbować przekonać rodziców, że zwracając na nie uwagę, pomogą dzieciom stać się bardziej świadomymi, i jednocześnie szczęśliwszymi.

 

Dodatkowo na końcu książki można znaleźć rozdział ,,Dla rodziców” w którym znajdują się porady, opisy oraz pytania pomocnicze do tekstów.

 

Nie byłoby ,,Bajkowierszyków dla młodej publiki”, gdyby nie piękne ilustracje. Skupienie się na bohaterach, które wyraźnie odznaczają się na białym tle, sprawia, że automatycznie przyciągają one wzrok słuchającego. Ciepłe kolory i efekt rysowania na płótnie zaspokajają estetyczne potrzeby zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

Warte wspomnienia jest także formatowanie tekstu wierszy, gdzie najważniejsze zdania są powiększone lub/oraz w kolorze. Dzięki czemu całość jest przejrzysta i może spróbować się z nią zmierzyć nawet początkujący czytelnik.

 

Niestety tekstowi zabrakło redakcji i korekty. Możemy w nim znaleźć małe stylistyczne wpadki i kilka literówek. Łatwo jest jednak o nich zapomnieć, kiedy każdy wiersz wita nas nowym, uroczym cytatem dziecka, który opisuje wybrane zagadnienie na swój własny sposób.

 

 

 

 

Widać, że ,,Bajkowierszyki dla młodej publiki” to projekt, który został stworzony z serca i liczę na to, że pojawi się jego kontynuacja.

 

Link do strony wydawnictwa: https://bajkowierszownia.pl/produkt/bajkowierszyki-dla-mlodej-publiki/

 

 

Poprzedni wpis
Jak wytresować smoka. Drapieżne smoki dla początkujących – recenzja
Następny wpis
Gili, gili – słówka z ostatniej chwili – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja