fbpx

Dziewczęta myślą o wszystkim – recenzja

Dziewczęta myślą o wszystkim – recenzja

Tytuł: ,,Dziewczęta myślą o wszystkim

Autor: Catherine Thimmesh

Ilustracje: Melissa Sweet

Tłumaczenie: Justyna Grzegorczyk

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Rok 2018 był zdecydowanie rokiem kobiet i dziewczyn. Powstało wiele tytułów w których podkreśla się ich ważną rolę dla społeczeństwa oraz wyszczególnia zasługi.

 

Autorzy przyjrzeli się na przykład tym kobietom, które zapisały się jako wielcy naukowcy w ,,Kobiety i nauka. One zmieniły świat”, spojrzano na nie z historycznego punktu w ,,Była sobie dziewczynka”, skupiono się na tych pochodzących tylko z polski w ,,Damy, dziewuchy, dziewczyny” czy zawarto mnóstwo odważnych i wybiegających poza swoją epokę kobiet chociażby w ,,Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat” czy ,,Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 2”.

 

Jedną z ostatnich książek, które wydano na ten temat w roku 2018 była ,,Dziewczęta myślą o wszystkim” Catherine Timmesh. Autorka zdecydowała się opowiedzieć perypetie kobiet, które odznaczyły się na kartach historii, dzięki swoim niezwykłym wynalazkom.

 

 

 

 

Podobnie jak trudno było kobietom, które pragnęły studiować różne nauki, równie uciążliwie było przekonać innych, że wynalazki, które wychodzą spod ich rąk, są w stanie przyczynić się do łatwiejszego życia ludzi.

 

Autorka podkreśla, że wiele kobiecych pomysłów, zostało przypisane mężczyznom. Brak możliwości prawnego przyznania patentu zmienił się dopiero w 1809 roku, kiedy to pierwsza kobieta zyskała możliwość zarabiania na własnym wynalazku.

 

 

 

 

 

,,Dziewczęta myślą o wszystkim” to niemal 20 indywidualnych opowieści o kobietach, bez których nasze życie byłoby dużo bardziej skomplikowane.

 

Timmesh pisze w książce o pani Apgar, która opracowała skalę ratującą życie noworodkom, o Azzie Abdelhamid Faiad, która znalazła sposób na tanie zamienianie plastiku w paliwo czy o Patrici Bath, która wynalazła laser do usuwania zaćmy.

 

Życie jednak to także przyjemności, a bez kilku pomysłów zdolnych kobiet, byłoby one dużo mniej ciekawe. Ruth Wakefield wzbogaciła je o przepyszne ciasteczka z kawałkami czekolady, a Alice Brooks oraz Bettina Chen wymyśliły Roominate, czyli zabawkowy zestaw modułów do składania dla małych dziewczynek i chłopców.

 

Poza nimi, w książce wspomnianych zostało wiele kobiet, bez których twórczych umysłów codzienne czynności zajmowałyby nam dużo więcej czasu lub byłyby mniej przyjemne.

 

 

 

 

 

,,Dziewczęta myślą o wszystkim” to ciekawa książka, pokazująca wszechstronność kobiet. Ze świetnymi ilustracjami Melissy Sweet jest także interesująca pod względem wizualnym i zachęca czytelników do jej odkrywania.

 

Polecam ją dla dzieci powyżej 7-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/dziewczeta-mysla-o-wszystkim-5697.html

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment