fbpx

Kim jest Timothy Hunter i co ma wspólnego z Harrym Potterem?

Tytuł: ,,Sandman Uniwersum. Księgi Magii – Dobór składu. Tom 1”

Seria: Sandman Uniwersum

Scenariusz: Kat Howard

Rysunki: Tom Fowler, Jordan Boyd

Tłumaczenie: Paulina Braiter

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Kim jest Timothy Hunter i co ma wspólnego z Harrym Potterem?

 

,,Księgi Magii” znane szerzej jako ,,The Books of Magic” po raz pierwszy ukazały się w USA w styczniu 1990 roku jak komiksowy album dla starszej młodzieży. Jego twórcami byli Neil Gaiman oraz John Bolton. Pojedynczy zeszyt szybko stał się serią, zyskując z każdym dniem coraz większą popularność. Za kontynuację opowieści o chłopcu odpowiedzialni byli John Ney Rieber , następnie Peter Gross, a w egzemplarzu, który mam teraz przed sobą – Kat Howard.

 

Choć trzeba przyznać, że ,,Księgi Magii. Tom pierwszy. Dobór składu” wracają do korzeni przedstawiając historię od początku, jednocześnie nadają jej nowoczesnego sznytu. Można powiedzieć, że ta pierwsza część jest zaledwie wstępem, prologiem do tego, co dopiero ma się wydarzyć.

 

 

 

Dlaczego zainteresowała mnie ta seria? Usłyszałam kiedyś, że Timothy Hunter, czyli główny bohater serii ma niepokojąco wiele wspólnego z niezwykle popularnym Harrym Potterem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo przecież mnóstwo pisarzy wzorowało się na książkach J.K. Rowling, gdyby nie fakt, że Potter został wydany nieco później niż ten komiks.

 

Przygotowałam listę kilku zastanawiających spostrzeżeń po lekturze ,,Ksiąg Magii”. Pojedyncze podobieństwa być może nie zrobiłyby na mnie wrażenia, ale kiedy zbierze się je do siebie, sprawa wydaje się być bardziej niż zastanawiająca. 

 

  1. WYGLĄD. PRZEPOWIEDNIA. MAGIA Dwójka chłopców, obaj z charakterystycznymi okularami na nosie i niepokornymi czarnymi włosami. Obaj zrodzeni do wielkich czynów, z ciążącymi nad ich losem przepowiedniami. I naturalnie – obaj obdarzeni wielką mocą. 
  2. RODZICE. SAMOTNOŚĆ. EKSCENTRYZM Zarówno Tim jak i Harry odczuwali brak rodziców. W przypadku Timothy’ego była to mama, która zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Rodzice Harrego zostali zamordowani jak on był niemowlęciem.
  3. ZŁO CZY DOBRO W przypadku obu chłopaków niezmiennie pojawia się wątek walki dobra ze złem i opowiedzenia się po którejś ze stron. W Harrym Potterze chłopiec taką decyzją miał podjąć np. podczas Ceremonii Przydziału Domów, kiedy decydował się czy trafi do Gryffindoru czy Slytherinu. Tim decyzję czy chce władać czarną czy białą magią podejmował we śnie, ale na jednym kadrze bardzo ewidentnie widać jak jakaś kobieta wkłada mu na głowę kapelusz. 
  4. SOWA Obaj chłopcy przyjaźnili się z… białymi sowami. Zarówno Harry jak i Tim wybrali je na swoje domowe zwierzątka.
  5. NAJWIĘKSZY SZKOLNY WRÓG Harry i Draco oraz Timothy i Tyler. Zarówno Draco jak i Tyler mieli bardzo jasny kolor włosów, byli aroganccy i pozbawieni skrupułów w dotarciu do celu. 
  6. PUSTA KSIĘGA Pamiętacie Dziennik Toma Riddle’a z tomu ,,Harry Potter i Komnata Tajemnic”? Zadaniem Tima było odszukiwanie pustych ksiąg, które zapełniały się treścią dopiero wtedy, kiedy on sam był na to gotowy. Pewnie, można tutaj nawiązać szerzej i pokusić się o powiązania z pomysłem Arystotelesa i jego tabul rasa. Ten wątek jest jednak jednym z wielu, które powielają się w obu książkach.

 

 

 

 

Autorce Harrego Pottera nigdy nie udowodniono plagiatu. Zresztą nawet sam pomysłodawca Timothy’ego Huntera – Neil Gaiman nigdy niczego nie zarzucał J.K. Rowling. Doskonale zdawał sobie sprawę, że sam pomysł bohatera-chłopca obdarzonego magicznymi umiejętnościami nie jest niczym nowym. Jeszcze wcześniej ukazał się bowiem np. komiks ,,Journals of Luke Kirby”. Uniwersum Harrego Pottera jest też znacznie bardziej rozbudowane i odwołuje się do innych emocji. 

 

Polecam więc ,,Księgi Magii” tym starszym czytelnikom, którzy niezmiennie poszukują czegoś w stylu Harrego Pottera. Znajdą w tym komiksie nowe inspiracje i przygody. Trzeba jednak pamiętać, że będą one nieco bardziej chaotyczne i fragmentaryczne niż pełna powieść. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Sandman-Uniwersum.-Ksiegi-Magii-Dobor-skladu.-Tom-1,36385816,p.html

 

 

Poprzedni wpis
Skok – recenzja
Następny wpis
Imieninowa przygoda – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód, były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja
Menu