Skok – recenzja

Tytuł: ,,Skok”

Scenariusz: Molly Mendoza

Rysunki: Molly Mendoza

Tłumaczenie: Hubert Brychczyński

Wydawnictwo: Centrala

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Jeden skok, odważny ruch lub krok naprzód może czasami zadecydować o tym, że zaczniemy patrzeć na siebie i innych zupełnie odmiennie. Zmieniając perspektywę poszerzamy horyzonty, a czasami przenosimy się w zupełnie inny wymiar.

 

,,Skok” jest komiksem Molly Mendozy, który w Polsce ukazał się dzięki staraniom Wydawnictwa Centrala. To nie najłatwiejsza w odbiorze, ale przynosząca mnóstwo satysfakcji lektura, która przemawia do czytelnika na wielu poziomach – formy, wrażeń wizualnych, tekstowych i emocji.

 

 

 

Głównym bohaterem jest chłopiec, a w zasadzie ono Wyrostek. W komiksie nie określa się postaci przez pryzmat płci, każdy pozostaje bezosobowy. Rodzi to pewne trudności językowe, ale w finalnym podsumowaniu pracę tłumacza można ocenić dość dobrze. Odbiorca szybko przyzwyczaja się do takich form i przyjmuje je. 

 

Wyrostek mieszka wraz z Bzz, swoim dorosłym opiekunem, które uczy go życia i daje ważne rady. Pewnego dnia Bzz znika, wiedzione poczuciem odpowiedzialności, a dziecko zostaje samo. Po jakimś czasie, zniecierpliwione nieobecnością dorosłego, wyrusza na poszukiwania, wskakuje do jeziora i znika w jego czeluściach.

 

W ,,Skoku” mamy do czynienia z równoległymi opowieściami. Z jednej strony poznajemy losy Wyrostka, ale z drugiej autorka rysuje przed nami świat jeszcze bardziej absurdalny i fantastyczny. O ile otoczenie dziecka można nazwać w miarę zbliżonym do naszego (nie licząc detali, które prawdopodobnie są efektem percepcji małego), to już kraina drugiego bohatera – Kleksa wymyka się wszelkim znanym nam normom. Postacie są tam przerysowane, jakby pełniły wyłącznie rolę żywych symboli, a ich wygląd był tylko przeszkodą, która utrudnia dotarcie do sedna. 

 

Jakiś splot losu sprawia, że Wyrostek i Kleks spotykają się. Postanawiają wspólnie podróżować w poszukiwaniu Bzz, swojej odwagi i przeznaczenia. Szybko okazuje się, że łączy ich coś więcej niż tylko burzliwa przeszłość i wewnętrzny niepokój. Te dwie na pozór różne postaci zaprzyjaźniają się, dostrzegając w samej więzi nie tylko cel, ale drogę, która poprowadzi ich w utęsknione miejsce. 

 

 

 

,,Skok” to niezwykły komiks, który oferuje czytelnikowi pełen wachlarz kolorów, kształtów, stylów. Podróż głównych bohaterów to przenikanie do różnych rzeczywistości – pełnych przerośniętych stworzeń, potworów, ale i wyjątkowej, kalejdoskopowej przestrzeni. Przypomina ona nieco moment, kiedy Alicja wpada do króliczej nory i wszystko zaczyna się zmieniać oraz wymykać zasadom logiki. 

 

To pozycja, którą powinno się odbierać na wielu poziomach. Nie jest jednak lekką lekturą do bezmyślnego czytania. Wymaga od odbiorcy skupienia, ale w nagrodę oferuje piękne przesłanie – przyjaźń jest zawsze nowym początkiem, niezależnie od tego, co było wcześniej.

 

Polecam ,,Skok” jako ambitny i oryginalny komiks wszystkim powyżej 10 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: http://centrala.org.uk/pl/skok/

 

 

Poprzedni wpis
Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach – recenzja
Następny wpis
Kim jest Timothy Hunter i co ma wspólnego z Harrym Potterem?
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja