fbpx

Uczuciometr inspektora Krokodyla – recenzja

Uczuciometr inspektora Krokodyla – recenzja

Tytuł: ,,Uczuciometr inspektora Krokodyla

Autor: Susanna Isern

Ilustracje: Monica Carretero

Tłumaczenie: Barbara Bardadyn

Wydawnictwo: Dwukropek

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Umiejętność rozpoznawania uczuć i emocji przychodzi z czasem. Maluchy nie potrafią często zdefiniować jak się czują, ale także nie wiedzą co czują inni. To jedna z bardzo ważnych społecznych umiejętności. Bez rozpoznawania emocji u innych, nie bylibyśmy w stanie dobrze się komunikować.

 

,,Uczuciometr inspektora Krokodyla” pomaga najmłodszym w zrozumieniu procesów, jakie zachodzą w człowieku, ale także uczy w jaki sposób je nazywać.

 

 

 

 

 

Autorką książki jest Susanna Isern, psycholog oraz twórczyni ponad 60 książek dla dzieci. Głównym bohaterem tej pozycji nie bez przyczyny uczyniła Krokodyla.

 

To niezwykła postać, która próbuje udowodnić, że przysłowie ,,ronić krokodyle łzy” w jego wypadku jest zupełnie nietrafione.

 

,,Uczuciometr inspektora Krokodyla” swoją nazwę wziął także od przyrządu, którym główny bohater mierzy uczucia. Do książki dołączone jest koło ze wskaźnikiem, które podzielono na 10 równych części. Każdy fragment to inna emocja. Autorka uwzględniła w nim np. smutek, radość, strach, złość, zaskoczenie czy miłość.

 

 

 

 

 

Pozostałymi bohaterami książki są Emoludki, które symbolizują uwzględnione w kole uczucia. Są do siebie bardzo podobne wizualnie, różnią się tylko kolorem oraz mimiką.

 

Przy omawianiu emocji, autorka pisze o intensywnościach odczuwania każdej z nich, o objawach oraz o tym, w jaki sposób można dostrzec ją u innych na pierwszy rzut oka.

 

Książka jest także bogata w wiele krótkich historyjek, których poznajemy tylko początek i koniec. To trochę jakby obserwować kogoś z ukrycia, gdzie możemy śledzić reakcje, ale nie widzimy przyczyny.

Tutaj rolę przejmuje Krokodyl, który stosuje swoje detektywistyczne sztuczki. Jego zadaniem jest zanotować zmiany w zachowaniu bohatera historii oraz dowiedzieć się, co wywołało w nim zmianę emocji

 

To bardzo ciekawa zabawa, którą z powodzeniem można wykorzystać w codziennym życiu z maluchami.

 

 

 

 

 

Kiedy dziecko będzie potrafiło nazwać oraz zrozumieć uczucia, czas na naukę sposobów ich kontrolowania. Autorka proponuje cały wachlarz zadań, które pomogą zapanować nad emocjami. Do tej części najbardziej przyda się uczuciometr. Wzbogaci zabawę i sprawi, że omawiany temat stanie się bardziej zrozumiały.

 

,,Uczuciometr inspektora Krokodyla” to wartościowa, ale także piękna wizualnie książka, która będzie niezwykle pomocna w prawidłowym rozwoju dziecka. Uczymy je czytać, pisać czy liczyć, ale nie możemy zapominać także o rozwijaniu ich inteligencji emocjonalnej. Polecam ją dla maluchów powyżej 4-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.facebook.com/wydawcadwukropek/

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment