fbpx

Czujemisie – recenzja

Czujemisie – recenzja

Tytuł: ,,Czujemisie

Autor: Agata Królak

Ilustracje: Agata Królak

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

,,Czujemisie” to najnowsza książka dla dzieci Agaty Królak, picturebooka, którego głównym bohaterem jest brązowy niedźwiadek.

 

W ramach tej serii 6 lat temu wydano ,,Różnimisie”, pozycję na temat różnic tych zewnętrznych jak wielkość, oraz wewnętrznych, jak stany emocjonalne czy cechy charakteru. Recenzję do niej można znaleźć tutaj: https://bajkochlonka.pl/2018/09/12/roznimisie-recenzja/

 

 

 

,,Czujemisie” to książka przede wszystkim o różnych stanach emocjonalnych, ale bez ich nazywania. Ze względu na to, że jest ona przeznaczona dla maluchów od 1-ego roku życia, nie byłoby sensu podawania konkretnych nazw uczuć, które mogłyby być dla nich zbyt abstrakcyjne.

 

Autorka mówi tutaj o emocjach, porównując je do sytuacji, które mogłyby coś powiedzieć najmłodszym. Strach opisuje zdaniem ,,Czuję się tak, jakbym w szafie czyhał na mnie wielki potwór”, a dumę ,,Czuję się tak, jakbym zbudowała z klocków najwyższą wieżę”. W ten sposób ilustruje 25 różnych sytuacji nawiązujących do emocji.

 

Dopiero na ostatniej rozkładówce pojawiają się w kolorowych chmurkach różne uczucia. Autorka zachęca do rozmowy o emocjach, zadając pytania o samopoczucie.

 

 

 

 

Ilustracje, charakterystyczne dla tej artystki są bardzo graficzne, pozbawione szczegółów i wykonane w pastelowych, przygaszonych kolorach.

 

,,Czujemisie” swoim formatem znacznie przewyższa poprzednią książeczkę ,,Różnimisie”. Została jednak wykonana w podobny sposób, ma także kartonowe grube strony odporne na wielokrotne używanie przez najmłodszych. Jest stosunkowo lekka i solidna.

 

Rozmawianie o emocjach i próba nazywania ich z dziećmi, już od najmłodszych lat jest bardzo istotna. Dzięki rozwojowi inteligencji emocjonalnej maluchów, mają one większą szansę na łatwiejsze funkcjonowanie w społeczeństwie.

 

 

 

 

 

,,Czujemisie” to interesująca pozycja, która przywołując przykłady z życia każdego dziecka, daje nieograniczone możliwości rozmowy, zabawy oraz nauki.

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment