Lew. Bajka o dwóch królach – recenzja

Tytuł: ,,Lew. Bajka o dwóch królach”

Autor: Elżbieta Zubrzycka

Ilustracje: Monika Pollak

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Rok wydania: 2017

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Elżbieta Zubrzycka ma na swoim koncie wiele udanych publikacji. Jest doktorem nauk humanistycznych, psychologiem i biologiem. Napisała wiele książek, które są pomocne rodzicom w wychowywaniu dzieci.

 

,,Lew. Bajka o dwóch królach” to cienka pozycja z interesującymi, pełnymi kolorów ilustracjami Moniki Pollak. Opowiada historię spokojnego królestwa zwierząt, w którym rządy sprawuje stary, doświadczony lew. Pewnego dnia jednak pojawia się wędrowiec, który zagraża pokojowi. Młody lew jest nastawiony na władzę i zamierza szybko pozbyć się dotychczasowego króla.

 

Kusi pozostałe zwierzęta perspektywą wprowadzania innowacyjności oraz pokazem młodzieńczej siły. Rozpoczyna się walka w której stary lew przegrywa, pozostawiony bez wsparcia swoich dotychczasowych poddanych.

 

 

 

Nowy król natychmiast przejmuje władzę i rozpoczyna swoje totalitarne rządy. Polityka, którą narzuca może przypominać czasy średniowiecza. Wiele zwierząt musi pracować na króla i jego wybrańców.

 

Nastroje stają się coraz gorsze. Mało kto jest zadowolony ze zmian, jakie zostały wprowadzone. Zwierzęta postanawiają się zbuntować przeciwko nowych porządkom. Odszukują starego króla i na jego czele wypowiadają bitwę młodemu lwu. Ten, wystraszony obrotem sprawy, ucieka z podkulonym ogonem.

 

Najważniejsze w całej historii jest jednak zakończenie i postawa starego króla. Wygłasza przemowę do zwierząt, w której podkreśla, że nie należy winić nikogo za taki obrót sprawy, a raczej szukać pozytywów. Sam wybacza zwierzętom, które jeszcze chwilę temu odwróciły się od niego.

 

 

 

 

Młody lew słysząc o wielkoduszności króla przechodzi przemianę. Wyciąga dla siebie cenną lekcję z tego wydarzenia. Uświadamia sobie, że nie można sprawować rządów za pomocą siły i zastraszania. Dobry król dba o swoje zwierzęta, jest sprawiedliwy i nigdy nie wysuwa się na piedestał. Zdaje sobie sprawę, że rządzić to nie znaczy mieć, ale dawać.

 

,,Lew. Bajka o dwóch królach” to pouczająca historia, która uczy dzieci czym jest wybaczenie, rozsądek oraz doświadczenie. Młode osoby, które nie doceniają rad starszych, prawdopodobnie nie wyjdą dobrze na swoich decyzjach.

Ta książeczka jest także przykładem szacunku wobec starszych, nauką pokory oraz ukazaniem zalet bycia dobrym.

 

Bardzo polecam ją dla wszystkich dzieci powyżej 5-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwp.pl/lew-bajka-o-dwoch-krolach.html

 

 

Poprzedni wpis
Drzewołazki – recenzja
Następny wpis
Jotka – łowca smoków. Smoki wysp brytyjskich
Tags: +10, +5, +6, +7, +8, +9, 2017, bajka o lwach, bitwa, co czytać dziecku, Elżbieta Zubrzycka, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, GWP, książka dla dzieci, lew, Lew. Bajka o dwóch królach, młodość, Monika Pollak, polityka, recenzje książek, rządy, sprawiedliwość, starość, szacunek dla starszych, wielkoduszność, wojna, Wydawnictwo GWP

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja