➜ Tytuł: Zbójeckie nasienie
➜ Seria: Antosia w bezkresie
➜ Autor: Marcin Szczygielski
➜ Ilustracje: Marcin Szczygielski
➜ Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego/Oficyna Wydawnicza AS
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Przyznam szczerze, że rzadko mi się zdarza, żeby o kontynuację jakiejś serii książek wypytywała mnie mama i babcia jednocześnie. A w przypadku tego cyklu nie tylko tak było, ale zdarzało się to regularnie i z dużą intensywnością – aż do momentu ogłoszenia przez autora drugiego (jakże wyczekiwanego!) tomu.
Kiedy kolejna część Antosi w bezkresie?
Z tego właśnie powodu piszę o tej książce dopiero teraz. Najpierw trafiła ona w ręce najbliższych mi osób i wspaniale było patrzeć oraz słuchać jak bardzo ekscytują się one tą historią. Dopiero później przyszedł czas na mnie.
Trzeba jednak przyznać już na samym początku – nasza przygoda z tym cyklem jeszcze się nie kończy. Mentalnie przygotowuję się więc na kolejną serię częstych pytań: kiedy trzeci tom Antosi w bezkresie?
Zbójeckie nasienie – kontynuacja serii
Bo choć drugi tom nosi tytuł Zbójeckie nasienie i wydawać się może, że na okładce jest chłopak – czytelnik ma niezmiennie do czynienia z Antonią Rossińską, tylko taką która sporo już zdążyła przejść na Wschodzie, a przed nią jeszcze więcej wyzwań i trudności.
Marcin Szczygielski powraca w drugim tomie opowieści o Antosi. Książka Zbójeckie nasienie to bezpośrednia kontynuacja przygód 11-latki, która po inwazji wroga na Polskę w czasach wojny, została wraz z matką zesłana w głąb ZSRR. Moim zdaniem tytuł nie jest zbyt trafny i osobiście zostałabym przy tym z pierwszego tomu – ale poza tym drobiazgiem, trudno mieć do tej serii jakiekolwiek zastrzeżenia.
Życie z Kazachami
Co działo się w pierwszych miesiącach życia Antosi, a właściwie walki o życie na obczyźnie – znajdziecie w pierwszym tomie. Druga część skupia się przede wszystkim na czasie, kiedy dziewczynka spędza codzienność z Kazachami – wędrującą przez stepy rodziną, która bierze ją pod opiekę i pomaga stanąć na nogi.
To właśnie z tego tomu dowiadujemy się, co się z nią stało, gdy uległa wypadkowi pod koniec pierwszej książki. W pierwszoosobowej narracji Antosia opowiada ze szczegółami jak wygląda życie pod jurtami, polowanie na żmije i susły czy handlowanie – nie zawsze pozostające w zgodzie z zasadami moralnymi.
Książka z reporterskim zacięciem
Autor opisuje nie tylko perypetie bohaterki, ale z niezwykłą skrupulatnością pokazuje czytelnikowi świat kazachskiej rodziny – tradycyjne potrawy, podział obowiązków czy hierarchię panująca w rodzinie. Można więc poczuć, że Marcin Szczygielski wykonał w tym zakresie niezwykłe badania, a być może nawet sam miał przyjemność spotkać taką rodzinę na swojej drodze.
Książka nie jest oparta o historię prawdziwej Antosi Rosińskiej, ale czytając Zbójeckie nasienie można odnieść wrażenie, że takie wydarzenia mogły mieć kiedyś miejsce, a tym bardziej – że żyły, a może nawet ciągle żyją takie rodziny tradycyjnych Kazachów, którzy potrafią z powodzeniem funkcjonować w niebywale surowych warunkach, rozumieć otaczającą ich przyrodę i być szczęśliwymi wśród swoich.
Dla kogo jest ta książka?
Przez wzgląd na to jak wiele miejsca w tej pozycji zajmuje właściwie wiedza popularnonaukowa czy ciekawostki – dość zaawansowane merytorycznie. Jak nie brak tutaj brutalności utożsamianej z wojną i dyktaturą, cierpienia, trudnych momentów – Zbójeckie nasienie poleciłabym odbiorcom powyżej 13 roku życia.
Moim zdaniem tę książkę niesłusznie określa się powszechnie jako lekturę dla dzieci. To pozycja przede wszystkim dla dorosłych lub młodzieży. Książka poruszająca, ogromnie wciągająca i piękna – choć często smutna. Wypatruję jej kontynuacji, mając nadzieję, że Antosia znajdzie wreszcie swój dom – gdziekolwiek by on teraz miał być.
Link do strony wydawnictwa: https://latarnik.com.pl/tytul/zbojeckie-nasienie/