Niebo w głowie – recenzja przejmującego komiksu

Tytuł: Niebo w głowie
 Scenariusz: Antonio Altarriba
➜ Rysunki: Sergio Garcia
 Tłumaczenie:Jakub Jankowski
Wydawnictwo: Mandioca
Rok wydania: 2024

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


O wojowniku, który chciał uciec do Europy i przekonał się, że nie ma tam miejsca dla wojowników. O zagubionym chłopaku, którego prześladował pech. O życiu w Demokratycznej Republice Konga, podróży przez pustynię – jak najdalej na północ.

Bycie człowiekiem, pomimo wszystkiego

Niebo w głowie to komiks ze scenariuszem Antonio Altarriba i rysunkami Sergia Garcii. Historia, która budzi sprzeczne emocje, ale każdego czytelnika pozostawia z głębokim odciskiem, a może nawet traumą – nie pozwalającym przestać o nim myśleć.

Prawdę mówiąc, dawno nie miałam do czynienia z tak smutną historią. W Niebo w głowie przemoc przeplata się z brakiem perspektyw, zniewoleniem i ograniczeniami. Tutaj człowiekiem rządzi okrutny los, który choć usilnie próbuje mu wszystko odebrać – nie jest w stanie pozbawić go przymiotów człowieczeństwa.

Wątpliwy ratunek

Główny bohater o imieniu Nivek już jako dziecko jest zmuszany do niewolniczej pracy w kopalni kobaltu. Ze względu jednak na swój buntowniczy charakter, lokalni wojownicy uciskający ludność, dostrzegają w nim potencjał. Nivek zostaje wcielony w ich szeregi.

Zanim jednak to nastąpi, przechodzi inicjację na wojownika, której nigdy nie będzie w stanie wymazać ze swojej pamięci. Kiedy nadarza się okazja – ucieka. Początkowo podróżuje ze swoim przyjacielem, żeby chwilę później stoczyć czoła pustyni. Zupełnie sam. Kiedy jest bliski śmierci, przychodzi ratunek… czy jednak aby na pewno?

O tym, kiedy nic już na Ciebie nie czeka

Niebo w głowie to książka o kwestii uchodźczej. Z premedytacją piszę o tym dopiero teraz, bo wiem, że wielu czytelników pomija lektury o tej tematyce, czując nimi przesyt. Ten komiks pokazuje jednak nie efekt, ale przyczynę.

Potrzeba migracji jest czasami tak wielka, że nie sposób jej się oprzeć. Kiedy zupełnie nic na Ciebie nie czeka, nie pozostajesz bezczynny wypatrując końca, ale ruszasz przed siebie. To jest właśnie historia Niveka, której nawet on sam do końca nie potrafił zrozumieć.

Niebo w głowie pokaże Wam, że pomimo trudności oraz niepowodzeń, zawsze jest miejsce na przyjaźń, miłość, marzenia. Komiks bazuje na dużych kontrastach i nie bierze jeńców. Z tego powodu trudno uznać go wybitnym, choć śmiało można określać – doskonałym.

Niebo w głowie polecam tylko dorosłym odbiorcom. Link do strony wydawnictwa: https://mandioca.pl/pl/p/Niebo-w-glowie/943



Poprzedni wpis
Co robią strażacy i strażaczki – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Ja to ja – recenzja książki dla dzieci
Tags: +18, 2024, Afryka, Antonio Altarriba, Demokratyczna Republika Konga, emigracja, Jakub Jankowski, komiksy dla dorosłych, Kongo, migracja, Niebo w głowie, przemoc, Sergio Garcia, śmierć, uchodźcy, ucieczka, zabójstwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja