➜ Tytuł: Hitomi
➜ Scenariusz: HS Tak
➜ Rysunki: Isabella Mazzanti
➜ Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
➜ Wydawnictwo: Lost in Time
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Esencja japońskich legend o samurajach, szkolących swoich uczniów sensejach i historiach w których walka o honor oraz podążanie drogą zemsty staje się silnikiem napędowym całej fabuły.
Opowieści z czasów feudalnej Japonii
Hitomi to komiks zbiorczy składający się z pięciu albumów twórców HS Tak oraz Isabelli Mazzanti, który ukazał się nakładem wydawnictwa Lost In Time. Opowieść rozgrywająca się w czasach feudalnej Japonii, w której główną bohaterką jest młoda dziewczyna szukająca zemsty, w odwecie za zabójstwo swojej rodziny.
Tak też się składa, że obecnie rozgrywam Ghost of Tsushima na PS5, grę która narracyjnie bardzo odpowiada i świetnie uzupełnia się z komiksem. Chociaż w jej przypadku to złożona opowieść o ocalałym XIII-wiecznym samuraju, który odpiera atak mongolskiego najeźdźcy, jednocześnie zbierając armię do jego finalnego pokonania.
Wizualne historie o samurajach
Mam wrażenie, że akcja Hitomi rozgrywa się nieco później na osi czasu, chociaż nie brak w niej podobnych motywów. Dziewczyna postanawia na własną rękę odnaleźć czarnoskórego samuraja, którego zapamiętała jako zabójcę jej bliskich. Chce dokonać aktu zemsty. Zanim jednak do tego dojdzie, decyduje się posłuchać rady starego mnicha.
Dziewczyna ma zamiar wzbudzić zaufanie w starym samuraju, wykształcić się pod jego okiem na wojowniczkę, a następnie… pomścić swoją rodzinę. Co z tego wszystkiego wyniknie? Czy jej się to uda? A może w kluczowym momencie zmieni zdanie?
Jaka jest główna bohaterka?
Bardzo mocnymi atutami Hitomi jest jednak nie tylko fabuła – trzeba przyznać, że dość prosta, ale jednak niezwykle satysfakcjonująca dla odbiorcy. Tym, co liczy się nawet bardziej, jest świetne połączenie charakteru głównej bohaterki z wizualną stroną komiksu.
Ta dziewczyna jest po prostu intrygująca – wyszczekana, nie mająca niczego do stracenia, odważna i utalentowana. W połączeniu z nieco wycofanym i tajemniczym drugim bohaterem, stają się interesującym duetem, którego losy śledzi się z przyjemnością.
W Hitomi nie można mieć też zastrzeżeń do wizualnego przedstawienia opowieści. Dynamiczne kadry, bardzo filmowe detale czy niezwykły wręcz fragment fabuły, gdzie dziewczyna zostaje czymś odurzona, widząc świat zniekształcony, niepokojący i jeszcze bardziej dziki.
Hitomi jest komiksem po który zdecydowanie warto sięgnąć. Widać w nim zafascynowanie kulturą Japonii, ale także sprawną umiejętność prowadzenia narracji, która skutkuje dużą satysfakcją z lektury.
Polecam tę książkę wszystkim powyżej 15 roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://lostintime.pl/sklep/komiksy/przygodowe/hitomi/