Mulanosaurus Rex – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Mulanosaurus Rex
Autor: Øyvind Torseter
Rysunki: Øyvind Torseter
Tłumaczenie: Justyna Czechowska
Wydawnictwo: Format
Rok wydania: 2024

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Dinozaury żyły naprawdę bardzo dawno temu i choć zostały odkryte już ponad dwieście lat wstecz, to wciąż budzą ogromne emocje. Co by było jednak, gdyby współcześnie, w pewnej dżungli znaleziono… żyjącego dinozaura? Jak zachowaliby się dorośli? A jak zachowają się bohaterowie tej pozycji?

Muzeum Historii Naturalnej, które świeci pustkami

Mulanosaurus Rex jest książką Øyvinda Torsetera, którego pewnie większość czytelników kojarzy z bestsellerowej lektury pod tytułem Dziura. Tutaj miła niespodzianka – bohatera z Dziury spotykamy bowiem w najnowszej pozycji o dinozaurze. 

W Mulanosaurus Rex występuje on właśnie jako ekspert w Muzeum Historii Naturalnej. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie jest najlepszym w swoim fachu – muzeum świeci pustkami. Co można zrobić, żeby to zmienić?

Ostatni żyjący dinozaur

Książka na samym początku zwraca uwagę przede wszystkim ilustracjami. Mamy tutaj dość monochromatycznych bohaterów, którzy choć nieco przypominają ludzi, raczej nimi nie są.

To raczej pewna karykatura człowieczeństwa, ale także całego świata – gdzie prezydent dowiaduje się przypadkiem, jak wygląda życie w jego państwa. Prezydent nie zamierza jednak pozostać bezczynnym. Kiedy okazuje się, że obywatele nie mają benzyny, postanawia coś na to zaradzić.

Tak się składa, że właśnie wtedy łączą się wątki naszego głównego bohatera oraz głowy państwa. Obaj mają za cel odnaleźć ostatniego żyjącego dinozaura – choć ich powody są różne, nie wykluczają się wzajemnie.

Czy jednak obydwaj będą na tyle zdeterminowani i bezwzględni, że poświęcą pradawnego gada, żeby zrealizować swoje przyziemne zamierzenia?

Władza czy empatia?

Mulanosaurus Rex to fantastycznie poprowadzona narracyjnie oraz wizualnie książka, która porywa niczym najlepszy film akcji. Mamy tutaj bardzo charakterystycznych bohaterów, wysoką stawkę, a nawet elementy z pogranicza grozy, horroru i fantastyki.

Książkę można odbierać bezpośrednio, czerpiąc przyjemność z małych smaczków, ale i głównego przesłania – dinozaury to przodkowie dzisiejszych kur. Mam jednak wrażenie, że Mulanosaurus Rex jest lekturą znacznie głębszą. Pokazuje co może nam grozić, jeżeli będziemy tylko eksploatować.

Mało tego, to ostrzeżenie przed tym, do czego niektórzy byliby w stanie się posunąć, jeżeli ważniejsza byłaby dla nich władza i kontrola, zamiast empatii czy zrozumienia.

Polecam Mulanosaurus Rex odbiorcom powyżej 11 roku życia. To pozycja z pogranicza komiksu i książki obrazkowej, która przyniesie każdemu wiele frajdy.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwoformat.pl/sklep/1204_mulanosaurus-rex


Poprzedni wpis
Najlepszy przytulas – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Ulice – recenzja inspirującej książki dla dzieci
Tags: +11, +12, +13, +14, +15, +16, 2024, blog książkowy, człowieczeństwo, dinozaur, empatia, Format, Justyna Czechowska, konsumpcjonizm, książka na prezent, Mulanosaurus Rex, Muzeum Historii Naturalnej, Oyvind Torseter, prezydent, recenzent książek, recenzje książek, Wydawnictwo Format, żyjący dinozaur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja