Książka o narkotykach – recenzja nieporadnika

Tytuł: Książka o narkotykach. Nieporadnik
Autor: Boguś Janiszewski
Ilustracje: Max Skorwider
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania: 2024

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Dorośli, którzy opiekują się dziećmi, zawsze są pełni obaw. Bez względu na to, czy dziecko ma 5 miesięcy czy 15 lat, strach o ich bezpieczeństwo zawsze jest ten sam. Różnią się tylko powody tego strachu.

Książka, która może mieć wpływ na przyszłość dziecka

Kiedy młody człowiek staje się nieco starszym człowiekiem, zaczyna rozglądać za towarzystwem i po prostu chce próbować nowych rzeczy – na jego horyzoncie, prędzej lub później, pojawią się używki. Czy im ulegnie lub czy z nich zrezygnuje, to już jego wybór.

W jaki sposób jednak może on podejść do tematu bardziej świadomie? Oczywiście, oprócz wsparcia bliskich – sięgając po właściwą literaturę. Jeżeli będzie ona podana w odpowiednio atrakcyjnej formie, ma szansę mieć realny wpływ na przyszłość tego młodego człowieka, jego wybory i decyzje.

Nieporadnik o substancjach psychoaktywnych

Takim przykładem właściwej literatury jest oczywiście książka niezawodnego duetu – Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera. Ich Książka o narkotykach. Nieporadnik to ponad 200-stronicowa opowieść o historii, faktach, ciekawostkach oraz zaskakujących informacjach dotyczących substancji psychoaktywnych (w tym prywatnego doświadczenia autorów).

Choć jest to pozycja popularnonaukowa – trudno będzie się Wam od niej oderwać. W zasadzie można potraktować ją jak dobrą powieść, w której bohaterami są wyimaginowani naukowcy-zwierzęta, testujący na niezbyt rozgarniętym duecie królików Mikołaju oraz Zuzi (doświadczalnych, a jakże!), różne rodzaje używek – w imię nauki!

Wszystko, co trzeba wiedzieć o narkotykach

W Książce o narkotykach nie tylko nauczycie się rozróżniać, które z substancji są bardzo, a które bardziej uzależniające. Dowiecie się, jakie są ich rodzaje, z czego wynikają konkretne reakcje organizmu na działanie narkotyków czy w jaki sposób rozpoznać kogoś, kto właśnie brał (i co brał).

Autor podpowiada w niej także konkretne teksty z odmową brania narkotyków, rozpisuje punkty, dzięki którym można poznać odpowiednią postawę rodzica, a samym rodzicom sugeruje w jaki sposób zdecydowanie nie warto się zachowywać.

Zakazywanie nie jest rozwiązaniem

Książka o narkotykach. Nieporadnik to jednak coś jeszcze większego. Czytając ją, zobaczycie cały proces, kulisy i przewidywania dotyczące tego, co związane jest z substancjami psychoaktywnymi.

To niezwykle mądra, paradoksalnie bardzo obiektywna książka, która nie grozi palcem i nie demonizuje, ale rzeczowo wyjaśnia, odpowiada na pojawiające się w głowach pytania i przede wszystkim uświadamia.

Zakazywanie nie jest rozwiązaniem. Żeby nie sięgać po używki i lepiej rozumieć niebezpieczne substancje, trzeba dzieci zachęcić do sięgnięcia po tę Książkę.

Polecam ją czytelnikom powyżej 13 roku życia. Przyda się także edukatorom, nauczycielem oraz przede wszystkim rodzicom.

Link do strony wydawnictwa: https://agoradladzieci.pl/ksiazka-o-narkotykach/


Poprzedni wpis
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły – recenzja
Następny wpis
Wszyscy, którym ufam – recenzja komiksu dla dorosłych
Tags: +100, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2024, Agora, alkohol, blog książkowy, Boguś Janiszewski, dopalacze, książka dla nastolatków, książka edukacyjna, Książka o narkotykach, Książka o narkotykach. Nieporadnik, książki edukacyjne dla dzieci, Max Skorwider, narkotyki, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, substancje psychoaktywne, uzależnienie, Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja