Cuda w ciele. Opowieści 5 minut przed snem – recenzja książki

Tytuł: Cuda w ciele. Opowieści 5 minut przed snem
Seria: Opowieści 5 minut przed snem, Akademia Mądrego Dziecka
Tekst: Gabby Dawnay
Ilustracje: Mimi Purnell
Tłumaczenie: Mikołaj Golachowski, Joanna Nikodemska
Wydawnictwo: HarperKids
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: ma dużo zalet

Co powiecie na rymowane historie… o ciele? Przyznam, że pomysł ten od razu wydał mi się bardzo ciekawy. Dla wielu dzieci teksty, które są melodyjne i wierszowane, po prostu łatwiej wpadają w ucho. Czyżby więc książka Cuda w ciele była doskonałym połączeniem zabawy oraz nauki?

Cuda w ciele – rymowana książka o ludzkim ciele

Opowieści 5 minut przed snem to cykl książek, których celem jest możliwość wyciszenia się, ale zarazem dowiedzenia czegoś ciekawego o świecie. Wcześniej w jego ramach ukazała się pozycja Cuda w lesie. Opowieści 5 minut przed snem, teraz przyszła kolej na następną pozycję autorki Gabby Dawnay.

Cuda w ciele. Opowieści 5 minut przed snem to zbiór dziewięciu opowiadań, które składają się na fabularyzowaną, rymowaną część, opartą o wiedzę z zakresu anatomii i biologii, a także na tzw. podsumowania – spisane bardziej specjalistycznym (ale ciągle przystępnym) językiem.

Wiersze o anatomii i biologii człowieka

W tej pięknie ilustrowanej przez Mimi Purnell książce znajdziecie opisy funkcjonowania m.in. płuc, serca, mózgu, mięśni, ale także historie o zapłodnieniu czy pięciu zmysłach.

Nie znam brzmienia oryginalnego tekstu, ale momentami czuć w polskim tłumaczeniu pewne niezręczności. Bardzo trudno napisać jest rymowany opis, który ma przekazywać konkretną wiedzę, a nawet zawierać bardzo sprecyzowane słowa – jednocześnie ciągle zachowując go jako wiersz.

Opowieści 5 minut przed snem

W związku z powyższym, czasami trudno skupić się na tym, co naprawdę ważne w Cuda w ciele, a tym samym – na odpowiednim poziomie zrozumieć funkcjonowanie ludzkiego ciała. Jeżeli więc sięgacie po tę książkę, niech będzie ona raczej powtórzeniem wiedzy, którą mały czytelnik już ma, niż próbą zupełnie elementarnego jej rozumienia.

Skupiłabym się więc szczególnie na przynależności do serii Opowieści 5 minut przed snem. Bo rzeczywiście, tutaj szczerze trzeba to przyznać – teksty zawarte w książce Cuda w ciele mają relaksujący charakter.

Pozycja dobrze sprawdzi się jako prezent dla odbiorców powyżej 7 roku życia. Jest bardzo ładnie wydana – ma twardą oprawę, uszlachetnienia złotą folią i przyjemny w dotyku, matowy papier. 

W kontekście jednak tak wielu dostępnych, fantastycznych książek o ludzkiej anatomii, raczej nie powinna być pojedynczą pozycją w księgozbiorze, która porusza to zagadnienie.

Link do strony wydawnictwa: https://harpercollins.pl/pl/products/cuda-w-ciele-opowiesci-5-minut-przed-snem-3068.html


Poprzedni wpis
Równość i Simone de Beauvoir – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Raymie, Louisiana, Beverly – recenzja serii książek
Tags: +7, +8, +9, Akademia Mądrego Dziecka, anatomia, biologia, blog książkowy, Cuda w ciele. Opowieści 5 minut przed snem, Gabby Dawnay, Harper Kids, HarperKids, Joanna Nikodemska, książki dla dzieci, Mikołaj Golachowski, Mimi Purnell, Opowieści 5 minut przed snem, rymowany tekst, wiersze, Wydawnictwo HarperKids

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja