Historia Pokémonów – recenzja książki dla entuzjastów

Tytuł: Historia Pokémonów. Kompletna historia najbardziej udanej franczyzy na świecie
Autor: zbiorowy
Wydawnictwo: Promise (Retro Gamer)
Rok wydania: 2023
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: ma dużo zalet

Chyba można z pewną nieśmiałością stwierdzić, że spora liczba dzieciaków, zamiast historii panowania królów, wolałaby uczyć się o… historii Pokémonów! Ci obdarzeni specjalnymi mocami bohaterowie zawładnęli całym światem, pojawiając się m.in. na ekranach, koszulkach czy kartach kolekcjonerskich.

Czy jednak wiecie, skąd w ogóle wzięły się pokemony? Kto był ich pomysłodawcą? Ile pokemonów zostało już wymyślonych oraz gdzie można je spotkać?

Książka o historii Pokémonów 

Historia Pokémonów. Kompletna historia najbardziej udanej franczyzy na świecie to nieoficjalna publikacja, która ukazała się nakładem Retro Gamer, czyli brytyjskiego czasopisma. W polskim przekładzie pojawiła się dzięki staraniom wydawnictwa Promise. 

Ta wieloformatowa książka dla dzieci i nie tylko, będąca sentymentalną podróżą dla każdego, kto tylko zaraz po powrocie ze szkoły, siadał przed telewizorem, żeby na RTL7 (a nawet na Polsacie) oglądać przygody Asha Ketchuma i jego przyjaciół.

Jaki był początek Pokémonów? 

W kilkudziesięciu mini rozdziałach, autorzy przedstawiają aż osiem generacji serii, które są niczym innym, jak etapami w rozwoju cyklu. Pierwsza na przykład przypada na lata 1996-1999. To właśnie jej zawdzięczamy niemal wszystko, co wpłynęło na popularność tej franczyzy – karty, gry na Game Boya, serial. 

Z tekstu można dowiedzieć się m.in., że początkową nazwą serii miała być Capsule Monsters i że powstała ona na potrzeby gry RPG, na początku 1990 roku. Sam serial, dzięki któremu większość fanów Pokemonów, miała styczność na samym początku, jest produkowany do dzisiaj. Obecnie ukazało się ponad 1100 odcinków. Na dużych ekranach z kolei były wyświetlane 23 filmy z serii.

Kompletna historia Pikachu 

Historia Pokémonów. Kompletna historia najbardziej udanej franczyzy na świecie  przywołuje również kultowe zabawki (sama swego czasu miałam pokedexa!), jeszcze ciągle popularne Pokemon Go czy Pokemon Mini – eksperyment Nintendo. 

Na rozkładówkach obejrzycie także zestawienia Pokémonów, poznacie historię wielu z nich czy zdobędziecie wiedzę na temat znaczenia kolekcjonerskich kart. Minusy?

Książka ewidentnie została przetłumaczona przez AI lub jakieś inne, automatyczne narzędzie, dlatego jej język jest dość… toporny. Zakładam jednak, że sięgając po tego typu publikację, nie oczekujecie literackiego majstersztyku. 

Na wszelki wypadek polecam ją jednak starszym odbiorcom, którzy nie będą trenować na niej nauki czytania. Książka będzie odpowiednia dla osób powyżej 16 roku życia. Historia Pokémonów dostępna jest w dobrych księgarniach internetowych.

Poprzedni wpis
Bajki i przypowieści. Fables and Parables – recenzja klasyka
Następny wpis
Pierwsze Nuty Wiosny – przedpremierowa recenzja patronatu
Tags: +100, +16, +17, +18, 2023, blog książkowy, franczyza, Historia Pokémonów, Historia Pokémonów. Kompletna historia najbardziej udanej franczyzy na świecie, książki dla entuzjastów, Pokemony, recenzje książek, Retro Gamer, sentymentalna podróż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja