Ogień – recenzja wybitnego komiksu katastroficznego

Tytuł: Ogień
Scenariusz: David Rubin
Rysunki: David Rubin
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Wydawnictwo: Mandioca
Rok wydania: 2023
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Arcydzieło – czytamy w posłowiu komiksu, który ukazał się nakładem wydawnictwa Mandioca. I trudno się z tym nie zgodzić, bo ,,Ogień” to katastroficzna opowieść o zbliżającej się do Ziemi asteroidzie. Ludzkość dostaje tylko kilka miesięcy, żeby znaleźć rozwiązanie tego ,,problemu”. Do gry wchodzi jeden z najsłynniejszych, ówczesnych architektów Alexander Yorba, który ma zbudować na Księżycu kolonię – ostatnią nadzieję.

Człowiek i wszechświat

Twórcą komiksu jest David Rubin, który rysuje przed odbiorcą nie tylko wizję zbliżającego się nieuchronnie końca, ale i kreuje doskonałą postać głównego bohatera. Choć określenie ,,bohater” można tutaj interpretować na wiele sposób. Z pewnością jednym z tych sposobów jest podjęcie się tak skomplikowanej misji wpłynięcia na losy ludzi, ale i jednocześnie… majaczenie szaleńca, którego umysł stara się go ratować przed samym sobą.

Bardzo trudno pisać o ,,Ogniu”, żeby nie zepsuć zabawy i przyjemności odkrywania tego dzieła. Zaczyna się on od równoległego montażu kadrów, gdzie z jednej strony przedstawiane jest komórkowe poczęcie dziecka i jego późniejsze narodziny oraz Wielki Wybuch, dający początek nowemu światu.

Lek na raka

W tej graficznej powieści nie brak różnego rodzaju nawiązań do historii, popkultury czy nawet bieżących współczesnych wydarzeń. Choć jestem przekonana, że wizja świata za kilkaset lat w wielu aspektach nie przypadnie Wam do gustu.

Rubin ukazuje bowiem świat jako miejsce zaprzedane konsumpcjonizmowi, gdzie niewielki procent najbogatszego społeczeństwa może dyktować warunki. Gdzie ludzie uciekają się do używek, a jedynym czego nie udało się unowocześnić i opracować jest tak bardzo potrzebny… lek na raka.

Komiks o końcu świata

Pocieszające jednak w ,,Ogniu” jest to, że bez względu na wszystko, świat rzeczywiście można uznać za miejsce, gdzie każdemu wymierzana jest sprawiedliwość. Będziecie zaskoczeni decyzjami fabularnymi artysty – jednocześnie przyznając mu rację, że są to najlepsze i najbardziej satysfakcjonujące wybory.

Sięgając po komiks ,,Ogień” czeka więc Was uczta wizualna i treściowa. Nie spodziewałam się, że tak mi się on spodoba, a już tym bardziej nie podejrzewałam, że mogę się na nim wzruszyć – a tak właśnie się stało.

Jeżeli więc miałabym przygotować podsumowanie najlepszych komików 2023 roku, ,,Ogień” zdecydowanie trafiłby na tę moją listę.

Polecam ten komiks odbiorcom powyżej 18 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://mandioca.pl/pl/p/Ogien/931


Poprzedni wpis
Świętujemy cały rok! 36 świąt z różnych stron świata – recenzja
Następny wpis
Witch. Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 11 – recenzja z bonusem
Tags: +18, 2023, architekt, asteroida, blok książkowy, David Rubin, Jakub Jankowski, kolonia, komiks katastroficzny, komiks na prezent, komiksy, koniec świata, księżyc, Mandioca, nowotwór, Ogień, Ogień David Rubin, recenzje komiksów, wybitne komiksy, Wydawnictwo Mandioca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja