Śnieżna dziewczynka – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Śnieżna dziewczynka
Autorka: Sophie Anderson
Tłumaczenie: Aleksander Sądecki
Wydawnictwo: Świetlik
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Podobno pierwszy śnieg ma moc spełniania życzeń. Trzeba jednak uważać, o co się prosi, bo może się okazać, że nawet najbardziej niezwykłe pragnienie, jest w stanie się ziścić.

Przeprowadzka do dziadka

,,Śnieżna dziewczynka” to niezwykła opowieść Sophie Anderson, którą możecie już znać z jej poprzedniej książki ,,Zaklinaczka burz”. Najnowszą historię dominuje jednak żywioł zimy. Zanim zaczniecie więc czytać, koniecznie zadbajcie o ciepłe ubranie, miękki kocyk oraz coś ciepłego do picia. 

Główną bohaterką jest dwunastoletnia Tasza, która wraz z rodzicami przeprowadziła się ze słonecznego, nadmorskiego miejsca do górzystych rejonów z niewielką liczbą domków. Rodzina dołączyła do dziadka dziewczynki, który ze względu na swój wiek i chorobę, nie był w stanie dłużej sam zajmować się gospodarstwem.

Pewne wydarzenie z przeszłości

Tasza jest zachwycona otoczeniem. Szczególnie cieszy się z bliskości zwierząt – ma dryg do zajmowania się inwentarzem. Poza tym, stara się unikać ludzi. Nawet nieliczne, zamieszkujące tu dzieci woli omijać z daleka. Ma na to wpływ pewne wydarzenia sprzed roku, które odbiło się na dziewczynce głęboką traumą. 

Co takiego wydarzyło się na Ostrze Szponu, że Tasza nie tylko nie potrafi o tym zapomnieć, ale także zupełnie zamknęła się na innych?

– Boję się wody, boję się chmur. Ostrych skał i mokrego piasku. Boję się być sama. Boję się być z ludźmi. Boję się nowych znajomości, bo przecież przyjaciele mogliby o mnie zapomnieć i mnie porzucić. Lękam się wszystkiego. Już bardzo długo. Nie wiem, czy kiedyś będę umiała inaczej.

Sophie Anderson, Śnieżna dziewczynka, Ostrze Szponu, str. 117

Opowieść o strachu

Wszystko zmienia się, kiedy zaczyna padać pierwszy śnieg. Dziewczynka razem z dziadkiem budują śnieżną dziewczynkę – postać z legend, o której opowiadał jej kiedyś mężczyzna. Po wypowiedzeniu życzenia… Śniegotka w nocy znika, a Tasza podążą jej śladem, prowadzona tropami kity rudego lisa.

,,Śnieżna dziewczynka” to swego rodzaju zimowa baśń, w której pokazane zostaje jak ważnym jest, aby wszystko miało swój czas i miejsce. Obok jednak kwestii związanych z trudami życia i walką z żywiołem, to przede wszystkim opowieść o strachu.

Tasza musi się przekonać, że złe doświadczenia nie powinny odciskać się na niej takim piętnem przez długi czas. Dziewczyna musi dojrzeć do tego, aby pozostawić złą przeszłość za sobą i dać sobie szanse na zawiązanie nowych przyjaźni.

Jestem przekonana, że ,,Śnieżna dziewczynka” Was wzruszy, a tym dzieciom, które są zbyt nieśmiałe lub zamknięte w sobie, pomoże zrobić pierwszy krok w stronę życzliwych, przyjaznych ludzi.

Polecam jej lekturę osobom powyżej 9 roku życia.

Link do strony księgarni: https://www.taniaksiazka.pl/sniezna-dziewczynka-sophie-anderson-p-1895543.html


Poprzedni wpis
Roch Urbaniak, czyli malarstwo i potrzeba opowiadania historii – wywiad Strefa Rozmów
Następny wpis
Nowości komiksowe od wydawnictwa Mandioca – przegląd
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2023, Aleksander Sądecki, blog książkowy, choroba, książki dla dzieci, legenda, lis, mróz, nieśmiałość, pierwszy śnieg, przeprowadzka, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, samotność, Śnieżna dziewczynka, Sophie Anderson, strach, Świetlik, trauma, Wydawnictwo Świetlik, zima, zwierzęta, życzenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja