Nowości komiksowe od wydawnictwa Mandioca – przegląd

Wydawnictwo: Mandioca
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż stoprawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Tytuł: Historie środka
Scenariusz: Michał Akrusiński oraz Robert Popielecki, Marcin Pryt, Leszek Ślażyk
➜ Rysunki: Michał Arkusiński

Książka, po którą sięgam, jakbym odkrywała zagadkę. Tajemniczy tytuł i brak blurba na tylnej okładce świadczą o tym, że albo bardzo trudno scharakteryzować tę pozycję, albo już samo nazwisko rysownika powinno wiele dawać do zrozumienia, czego można spodziewać się w środku.

,,Historie środka” to 11 historii narysowanych przez Michała Arkusińskiego, z gościnnym udziałem scenariuszowym Roberta Popieleckiego, Marcina Pryta i Leszka Ślażyka. To też pierwszy, rodzimy komiks, jaki ukazał się kiedykolwiek nakładem wydawnictwa Mandioca.

Na niezwykle dynamicznych, pełnych niepokoju rysunkach, rozgrywają się historie mniejszej lub większej wagi; bardziej rozbudowane, czy też skąpe w przekazie. Opowieści z pogranicza snu i jawy, do bólu rzeczywiste lub wypełnione bogatą symboliką. Z ,,Historiami środka” dostajecie w pakiecie niepokój, ale także szansę, żeby nad kilkoma sprawami nieco się zastanowić i zatrzymać.

Komiks polecam pełnoletnim czytelnikom.

Link do strony wydawnictwa: https://mandioca.pl/pl/p/Historie-srodka/930


Tytuł: Sztandar Czarnej Gwiazdy
Scenariusz: Yves Sente
➜ Rysunki: Steve Cuzor
➜ Tłumaczenie: Paweł Łapiński

Wielki formatem i jeszcze większy treścią – komiks, którego akcja rozgrywa się na przestrzeni lat, uzupełniając i jednocześnie potwierdzając założenia jego twórców.

Kiedy wyobrażacie sobie żołnierzy amerykańskiej armii z czasów II wojny światowej, kogo widzicie? Myślę, że obrazek rosłego, białego mężczyzny z nienagannym uśmiechem narzuca się tutaj w pierwszej kolejności.

Yves Sente odpowiedzialny za scenariusz oraz Steve Cuzor za rysunki, stworzyli komiks wojenny, który wychodzi daleko poza sferę stereotypów. To opowieść o rasizmie, ale również rozmaitych przekrętach, konfliktach oraz o tym, co dzieje się za kulisami.

Oprócz opowieści z pierwszej połowy XX wieku, znajdziecie tutaj również obraz amerykańskiej rewolucji z końca XVIII. W ,,Sztandarze Czarnej Gwiazdy” została zawarta także opowieść o znanej z wielu źródeł Angeli Brown, która miała wpływ na wygląd pierwszej flagi USA. 

Jeżeli znacie więc kogoś, kto potrafi docenić komiks realizowany jednocześnie w stylu reporterskim i filmowym; kto śledzi opowieści wojenne oraz poszukuje doskonałych historii wizualnych – ,,Sztandar Czarnej Gwiazdy” będzie wyborem doskonałym. Polecam czytelnikom powyżej 16 roku życia, tym bardziej, że planowany jest przebój kinowy na kanwie tej pozycji.

Link do strony wydawnictwa: https://mandioca.pl/pl/p/Sztandar-Czarnej-Gwiazdy/932


Tytuł: Alvar Mayor tom 2: Skąd się biorą mity
Scenariusz: Carlos Trillo
➜ Rysunki: Enrique Breccia
➜ Tłumaczenie: Jakub Jankowski

Trafił mi się drugi tom ,,Alvar Mayor”, ale nie miałam w rękach pierwszego – czy to problem? Zupełnie nie. Oczywiście, prawidłowo byłoby zacząć od początku historii Alvara Mayora, ale jeżeli tak jak ja, sięgnięcie od razu po kontynuację, ciągle będziecie dobrze orientować się w fabule.

Komiks jest bowiem zbiorem różnych przygód, które spotykają tytułowego bohatera oraz jego towarzysza. Toporne rysunki Enrique Breccia o mocnych kontrastach sprawiają, że ma się wrażenie, że ciągle w tych historiach świeci upalne słońce. 

Opowieści są krótkie, z mocno zarysowaną strukturą, bardzo sprawnie opowiadane. Zawierają przyjemne akcenty humorystyczne oraz swego rodzaju ponadczasowe przesłanie, które znalazło swoje odbicie w tytule. Nie da się ukryć, że dużo w nich egzystencjonalnych rozważań, ale także zabawy konwencją klasycznej opowieści.

,,Alvar Mayor” spotka się z entuzjazmem każdego, kto nie stroni od etosów rycerskich i wątków fantastycznych. Choć to znowu pokaźna formatem księga, dostarcza przyjemnej i raczej lekkiej rozrywki, którą dobrze sobie aplikować bez ograniczeń.

Polecam ten komiks czytelnikom powyżej 16 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://mandioca.pl/pl/p/Alvar-Mayor-tom-2-Skad-sie-biora-mity/928


Poprzedni wpis
Śnieżna dziewczynka – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Bebok w wielkim mieście – recenzja niezwykłej książki
Tags: +100, +16, +17, +18, 2023, Alvar Mayor, Alvar Mayor tom 2: Skąd się biorą mity, blog książkowy, Carlos Trillo, druga wojna światowa, Enrique Breccia, Historie środka, II wojna światowa, Jakub Jankowski, komiks na prezent, komiksy, komiksy dla dorosłych, Leszek Ślażyk, Łódź, Mandioca, Marcin Pryt, Michał Arkusiński, Paweł Łapiński, rasizm, recenzje komiksów, Robert Popielecki, Steve Cuzor, Sztandar Czarnej Gwiazdy, wojna, Wydawnictwo Mandioca, Yves Sente

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja