➜ Tytuł: Jak Pies z Kotem
➜ Autorka: Paulina Bobrycz-Rogala
➜ Ilustracje: Paulina Bobrycz-Rogala
➜ Wydawnictwo: CzytaLisek
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Jak rozsmakować się w życiu? Czerpać przyjemność z rzeczy prostych, miłego towarzystwa czy smacznych potraw i napojów? Jak niewiele potrzeba do szczęścia, kiedy ma się wokół siebie dobrze znane twarze oraz miejsce, do którego aż chce się wracać.
Zaproszenie do najmilszego baru mlecznego
,,Jak Pies z Kotem” to książka Pauliny Bobrycz-Rogali, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czytalisek – i którą ja, z wielką przyjemnością, objęłam swoim patronatem. To pozycja obrazkowa, pięknie wydana w dość dużym formacie, będąca zbiorem różnych bohaterów oraz tyczących się nich opowiastek.
Akcja rozgrywa się w barze mlecznym – miejscu, które często kojarzy się ze swojską atmosferą, domowym i zdrowym jedzeniem oraz bardzo różnorodnym przekrojem osób, jakie można tam spotkać.
Jak Pies z Kotem
Tytuł w tej książce jest zabawną grą słów, która niewiele ma wspólnego z literacką ,,rzeczywistością”. Okazuje się bowiem, że właścicielami baru o nazwie ,,Jak Pies z Kotem”, są właśnie Pies i Kot, darzący się jednak wieloletnią sympatią.
Choć trzeba przyznać, że zarówno pierwszy jak i drugi wykazują się zestawem cech, kojarzonych z gatunkami zwierząt, które reprezentują. Pies jest niezwykle dobroduszny, otwarty, towarzyski – może nawet trochę naiwny. Kot z kolei to smakosz dobrego jedzenia, trzyma innych na dystans i w kontaktach jest dość powściągliwy. Uwielbia jednak (niekoniecznie kocią) muzykę oraz dobrą literaturę.
Przyjazna rutyna małych społeczności
,,Jak Pies z Kotem” jest książką, która opisuje przykładowy dzień w barze mlecznym, uwzględniając pory dnia oraz odpowiadających im gości. W tym miejscu bowiem można zaobserwować pewną stałą – chciałabym to nazwać ,,przyjazną rutyną”. Do baru zaglądają bowiem stali bywalcy w określonych godzinach. Wiedzą, że mogą liczyć na ulubioną kawę, ciastko, obiad albo towarzystwo.
Podczas lektury istnieje bardzo duże ryzyko, że szybko poczujecie wilczy głód. Przyglądając się ilustracjom pełnym smakołyków, ale także wczytując w głos narratora opowiadającego o różnych tradycyjnych daniach w wielu wariantach – na pewno zatęsknicie za tym miejscem.
Poszukiwanie własnego miejsca
Książka ,,Jak Pies z Kotem” to naprawdę wyjątkowa pozycja. Dzieli się z czytelnikiem definicją szczęścia, pokazuje jak można czerpać przyjemność z rozmowy z innymi, z drobnych gestów oraz małych rytuałów.
To lektura niezwykle uniwersalna. Zauroczą się nią dzieci, ale z pewnością docenią ją również czytelnicy dorośli. Choć nie znajdziecie tutaj wartkiej akcji czy fabularnych twistów – ,,Jak Pies z Kotem” zaoferują Wam coś równie ciekawego – doskonałe towarzystwo i inspirację do odnalezienia we własnym sąsiedztwie takiego magicznego, niezwykłego miejsca.
Książkę polecam odbiorcom powyżej 6 roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://czytalisek.pl/ksiazki/jak-pies-z-kotem-paulina-bobrycz-rogala,jakpie.htm#format/d
1 komentarz. Zostaw komentarz
[…] W książce ,,Jak Pies z Kotem” pisze Pani o pewnej małej społeczności. Czy bohaterowie, którzy się tam znaleźli, zostali […]