Kalendarz adwentowy. Przewodnik świąteczny dookoła świata – recenzja

Tytuł: Kalendarz adwentowy. Przewodnik świąteczny dookoła świata
Autorka: Mila Radchenko
Ilustracje: Jasmijn Evans
Tłumaczenie: Katarzyna Losson
Wydawnictwo: Chas Maistriv
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

A gdyby tak połączyć kalendarz adwentowy z pozycją popularnonaukową, która pozwala poszerzyć wiedzę o świecie? W sumie – świat i święta to takie podobne słowa!

Zostań pomocnikiem Świętego Mikołaja

,,Kalendarz adwentowy. Przewodnik świąteczny dookoła świata” to wydany w języku polskim zestaw przez ukraińskie wydawnictwo Chas Maistriv. Jego autorką jest Mila Radchenko, a ilustracje stworzyła Jasmijn Evans. To pozycja z ogromnym potencjałem! Co jednak zawiera pudełko i czego można spodziewać się po tej pozycji pod względem fabularnym?

Kilka słów, którymi na samym początku należy określić ten kalendarz adwentowy, to: interaktywność, listy oraz Santa Corp. Odbiorcy wcielają się w rolę młodszych asystentów cudotwórcy – a w zasadzie aspirują do tego tytułu. Zanim jednak dostaną się w szeregi elitarnej, świątecznej organizacji, muszą przejść poważny test.

Listy tajnej misji z zamrażarki

,,Kalendarz adwentowy. Przewodnik świąteczny dookoła świata” kierowany jest już to trochę starszych odbiorców, dlatego pewnie zdają sobie oni już sprawę, że jest tyle Mikołajów ile krajów. W wielu regionach inne osoby odpowiedzialne są za rozdawanie prezentów. Organizacja Santa Corp pozwala je jednak wszystkie jednoczyć i otacza opieką, gwarantując dostarczenie wszystkim prezentów na czas.

Zanim jednak będziemy mogli stać się jej członkiem, musimy zdobyć podstawową wiedzę na temat różnych krajów. Przygotowano dla nas 24 różne destynacje, które są odpowiednie do odkrywania każdego dnia grudnia do samych Świąt. Co jest jednak niezwykłego w tej pozycji? Podstawą jest książka, ale kierowane do nas listy będziemy znajdować… w zamrażarce!

Co zawiera pudełko?

To swoją drogą świetny pomysł, żeby poczuć kolejny dreszczyk emocji z codziennego odkrywania ,,Przewodnik świątecznego dookoła świata”. Kolejnym jest na przykład współpracująca aplikacja, pozwalająca odkrywać różne zakątki świata na zdjęciach oraz filmach. Wystarczy zeskanować aparatem wybraną mapę kraju. Poza tym, autorka przygotowała przepisy na smakołyki w treści korespondencji albo ciekawe zadania aktywnościowe, przybliżające odbiorców do różnych kultur.

W pudełku można znaleźć:

  • książka z legendą, zadaniami i mapami 24 krajów, która jest podstawą całej zabawy,
  • kod do elektronicznej aplikacji do poznawania zabytków oraz różnych atrakcji,
  • dwustronna mapa obu półkul Ziemi, ujęta w kreatywną, piękną, bombkę świąteczną,
  • mnóstwo naklejek,
  • linijka ,,krokodzień i promodzień”, pozwalająca namierzać kolejne destynacje oraz rozwiązywać zadania,
  • 26 listów od tajnej organizacji Santa Corp,
  • instrukcja dla rodziców, z którą powinen najpierw zapoznać się każdy opiekun, zanim podaruje kalendarz dziecko (żeby nie popsuć mu niespodzianki, trzeba wyjąć część rzeczy i wyciągać je stopniowo),
  • dyplom z możliwością wpisania imienia, wieńczący całą misję!

Łyżka dziegciu w beczce świątecznego miodu

Ogólnie o ,,Kalendarzu adwentowym. Przewodnik świąteczny dookoła świata” można byłoby pisać bardzo długo. Pomiędzy jednak rozpływaniem się nad koncepcją, złożonością oraz elementami interaktywnymi, chciałabym wspomnieć o czymś, co czuję, że można byłoby jeszcze poprawić.

Podoba mi się wydanie książki – jest praktyczne oraz dobrze sprawdza się w swojej roli. Czuję jednak, że zawiera ona zdecydowanie za mało ilustracji oraz może nieco przerażać zbyt dużą ilością tekstu. Wystarczyłoby inaczej go sformatować i dodać więcej elementów graficznych, żeby całość była bardziej przyjazna także dla tych dzieci, które po książkę sięgają raczej rzadko.

Mam też zastrzeżenie do rozmieszczenia miast i atrakcji na mapach. Na przykładzie mapy Polski – toruńskie pierniczki znajdują się w zupełnie nie tym miejscu co powinny, podobnie jak Smok Wawelski czy żubr. Zabrakło tutaj finalnej weryfikacji obrazków, bo co do tekstu nie mam zastrzeżeń.

Czy polecam ten kalendarz adwentowy dla dzieci?

Czy mimo to, warto sięgnąć po ,,Kalendarz adwentowy. Przewodnik świąteczny dookoła świata”? Moim zdaniem, jak najbardziej! To jeden z bardziej kreatywnych projektów książkowego kalendarza adwentowego, który nie tylko wprowadza w domu atmosferę Świąt, przyrody oraz zabawy. Jest on również możliwością poszerzenia wiedzy geograficznej oraz tej związanej z kulturami świata.

Polecam tę pozycję każdemu powyżej 8 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://chasmaistriv.com.ua/catalog/451/5611/

Poprzedni wpis
Mamo, tato, chcę zostać policjantem – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Pola i Piotruś – recenzja części 7 i 8 książek dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +8, +9, 2022, blog książkowy, Boże Narodzenie, Chas Maistriv, geografia, Jasmijn Evans, kalendarz adwentowy, Kalendarz adwentowy. Przewodnik świąteczny dookoła świata, kalendarze adwentowe dla dzieci, Katarzyna Losson, książka na prezent, mapa świata, Mila Radchenko, organizacja świąteczna, Przewodnik świąteczny dookoła świata, pudełko z niespodziankami, Santa Corp, świat, święta, zadania aktywnościowe

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja