Milion dobrych uczynków – recenzja książki

Tytuł: Milion dobrych uczynków
Autor: Arnfinn Kolerud
Ilustracje: Marta Ruszkowska
Tłumaczenie: Katarzyna Tunkiel
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Hipotetyczna sytuacja – mieszkacie w niewielkim miasteczku, gdzie jeżeli nie wszyscy się znają, to na pewno kojarzą z widzenia. Pewnego dnia ktoś w miejscowej kolekturze trafia ,,szóstkę” w totolotka. Ludzie zaczynają uważniej się sobie przyglądać, pojawiają się pytania. Tym kimś jesteście Wy – nastolatek i jego matka, która dotychczas sprzątała w domu zamożniejszych od siebie osób.

Milion dobrych uczynków

W jaki sposób zmienia się życie, gdy nagle wszyscy ze swoimi problemami zaczynają przychodzić do Was? Co należy zrobić w takiej sytuacji? I dlaczego można odnieść wrażenie, że w tej całej wygranej, nie ma za dużo miejsca na radość?

,,Milion dobrych uczynków” to książka Arnfinna Koleruda, norweskiego pisarza literatury dziecięcej i młodzieżowej. Debiutował w 1996 roku i od tego czasu był wielokrotnie nagradzany. Pozycja w polskiej wersji językowej została ubogacona ilustracjami artystki – Marty Ruszkowskiej.

Wielka wygrana w totolotka

Mama oraz Frank wygrywają 24 miliony i od tej pory ich życie się zmienia. Na początku jest eksplozja szczęścia. Zaczynają się zastanawiać, co mogą kupić i jak może teraz wyglądać ich życie. Pewnie sami nie raz fantazjowaliście, ,,co by było gdyby”. Okazuje się jednak, że kiedy trzeba sferę marzeń przenieść do rzeczywistości, robi się to wszystko jakby trudniejsze.

Co gorsza, w człowieku zaczynają rodzić się rozmaite pytania: czy powinienem podzielić się swoim szczęściem z innymi? Czy będą odpowiedzialny za pogorszenie zdrowia członka rodziny, jeśli nie dołożę się do operacji? Czy będę złym człowiekiem, jeżeli nie dorzucę brakującej, drobnej kwoty staruszce w kolejce przy kasie?

Miłylion

W ,,Milion dobrych uczynków” widać wyraźnie jak trudno zachować dotychczasowe życie i żyć z taką sumą na koncie. Prędzej czy później trzeba będzie podjąć trudne, niewygodne decyzje, których prawdopodobnie wcale nie chce się podejmować. 

Mama głównego bohatera wpada jednak na pewien, genialny w swojej prostocie, pomysł. Ogłasza w lokalnej prasie, że odda milion tej osobie, która zrobi coś miłego dla innych. Z jednej strony chce zachęcić mieszkańców miasteczka do większej wrażliwości oraz otwartości na siebie – z drugiej, ściąga z siebie ciężar niewygodnych, mściwych spojrzeń i ciągłych próśb o pomoc. Czy aby na pewno?

,,Milion dobrych uczynków” to książka doskonale reprezentująca literaturę skandynawską. Prosta, ale niezwykle emocjonalna narracja, głębokie rozważania na temat stanu ludzkiej moralności i zapadający w pamięć bohaterowie, z którymi chce się sympatyzować.

Polecam tę książkę wszystkim – i dzieciom, i dorosłym. Trudno będzie znaleźć lepszą lekturę dotyczącą fabularnego rozkładania pieniędzy na czynniki pierwsze.

Link do strony wydawnictwa: https://agoradladzieci.pl/milion-dobrych-uczynkow/

Spotkania z autorem w Polsce:

  • 16.11.2023 rok – Warszawa, godzina 19:00, Big Book Cafe,
  • 17.11.2023 rok – Kraków, godzina 12:00, Festiwal Literatury dla Dzieci, Radio Kraków,
  • 17.11.2023 rok – Kraków, godzina 18:00, Księgarnia Karakter.


Poprzedni wpis
Aga Nuckowski, czyli o pisaniu dla dzieci i z myślą o dzieciach – wywiad Strefa Rozmów
Następny wpis
Mały atlas psów (i szczeniaków) Ewy i Pawła Pawlaków – recenzja
Tags: +100, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2023, Agora, Agora dla dzieci, Arnfinn Kolerud, blog książkowy, bogactwo, dobre uczynki, Katarzyna Tunkiel, książki dla dzieci, książki młodzieżowe, literatura skandynawska, Marta Ruszkowska, Milion dobrych uczynków, moralność, pieniądze, recenzent książek, Wydawnictwo Agora dla dzieci, wygrana w totolotka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja