➜ Tytuł: Słownik obrazkowy. Jedzenie i picie
➜ Seria: Słownik obrazkowy
➜ Autorka: Joelle Tourlonias
➜ Ilustracje: Joelle Tourlonias
➜Tłumaczenie: Anita i Robert Jonczyk
➜ Wydawnictwo: Sam
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Nie ma to tamto – ze słownikami obrazkowymi od wydawnictwo Sam można się uczyć już od… okładki! Jeżeli przegapiliście wcześniejsze części, polecam zajrzeć do nich tutaj:
Kolejny tom, czyli ,,Słownik obrazkowy. Jedzenie i picie” autorki Joelle Tourlonias zbiera rozmaite pojęcia, słowa oraz zjawiska, które bliskie są wszystkiemu, co łączy się z czynnością jedzenia, samym jedzeniem lub piciem. Czasami skojarzenia te wybiegają dość daleko, poszerzając tym samym zakres nowych wyrazów, które mały czytelnik ma szansę poznać.
Najpiękniejsze polsko-angielskie słowniki obrazkowe
Zanim jednak przejdę do części najnowszej, warto dodać kilka słów wstępu odnośnie samej idei tych słowników. Wielu rodziców prawdopodobnie ucieszy fakt, że są to pozycje nastawione na bliskość. Autorka nie przedstawia tutaj mniej lub bardziej przypadkowo zebranych pojęć z tłumaczeniami na język angielski, ale stara się opowiedzieć jakąś ogólną historię, żeby przyciągnąć odbiorcę do rozkładówek.
Na pierwszy rzut oka widać jednak przede wszystkim format tych ,,Słowników obrazkowych”. Pozycje są naprawdę duże, mają kartonowe, wytrzymałe strony i utrzymywane są w pastelowych, przygaszonych barwach.
Słownik obrazkowy. Jedzenie i picie
Czego możecie się spodziewać po najnowszej książce? Oprócz podstawowych przedmiotów takich jak butelki, miski czy kubki, na stronach obserwujemy karmienie piersią, próbę samodzielnego nalewania mleka do szklanki czy drobne czułości podczas gotowania.
Bardzo spodobała mi się rozkładówka z wielkim stołem oraz dziećmi, na której widać śniadania z różnych stron świata (swoją drogą polecam do nadrobienia książkę o podobnym tytule ,,Śniadanka z czterech stron świata”). Szkoda tylko, że nie znalazła się tutaj Polska, ale trzeba pamiętać, że ,,Słownik obrazkowy. Jedzenie i picie” to pozycja na licencji niemieckiej.
Skąd pochodzi jedzenie?
Z kolei ten nagłówek może kojarzyć się z inną książką wydawnictwa Sam (,,Skąd pochodzi nasze jedzenie?”), ale to także bardzo trafne, w moim odczuciu, podsumowanie aspektu tej pozycji. Oprócz bowiem samych gotowych potraw czy pokazania surowych warzyw i owoców, znalazło się tu miejsce na zaprezentowanie jak np. rosną ziemniaki, marchewki czy czereśnie.
W tej książce nie ma obrazków rozróżniających rodzaje mięsa (jako dziecko bardzo nie lubiłam wyszczególniania wołowiny od wieprzowiny itd.), ale pojawia się ono pod postaciem np. kiełbasek czy burgera. W sytuacji jednak, kiedy rodzice są wegetarianami i woleliby nie epatować mięsem w książkach – ta pozycja także sprawdzi się w ich przypadku. A to z tego względu, że w ,,Słowniku obrazkowym. Jedzenie i picie” jest miejsce w większości tylko na jedzenie zdrowe (choć na szczęście sekcja deserów wygląda tam wspaniale!).
Książka zawiera również kilka przepisów i mnóstwo inspiracji kulinarnych z różnych zakątków globu. Będzie ciekawą oraz wartościową pozycją dla dzieci już powyżej 3 roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwosam.pl/produkt/jedzenie-i-picie/
(Książka dostępna tylko pod powyższym linkiem)