Fale – recenzja książki dla dzieci o demencji

Tytuł: Fale
Autorka: Clare Helen Welsh
Ilustracje: Ashling Lindsay
Tłumaczenie: Agata Byra
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Wiecie, co jest najpiękniejsze w wakacyjnych podróżach? Wspomnienia. Kiedy po powrocie mijają tygodnie i miesiące, siadacie do herbaty w zimny, jesienny lub zimowy wieczór i możecie wspominać to, co wydarzyło się latem. W dużej mierze dlatego właśnie odwiedza się ciepłe kraje, pokonuje tysiące kilometrów w powietrzu czy też na lądzie, żeby wzbogacać się o takie momenty.

Poetycka książka obrazkowa

Tego rodzaju kolekcjonowane chwile mają później trudną do oszacowania wartość. Co jednak, gdy czas oraz wiek odbierają nam wspomnienia? Kim jest człowiek bez tych wspomnień? 

,,Fale” to poetycka opowiastka obrazkowa na bardzo ważny temat. Przedstawiana z punktu widzenia małej dziewczynki, opisującej swojego chorującego na demencję dziadka. Autorką książki jest Clare Helen Welsh, a ilustracje stworzyła Ashling Lindsay.

Dobry przykład empatii 

Na obrazkach widać zadowolonych i kochających się dziewczynkę oraz jej Dziadzia. Używanie w tekście zdrobniałych określeń sprawia, że od razu czujemy niezwykłą więź i miłość, które łączą tych dwoje ludzi. Mimo wielu lat różnicy, mężczyzna oraz dziecko pod wieloma względami zachowują się bardzo podobnie. Można nawet odnieść wrażenie, że są duchowo rówieśnikami. Czerpią przyjemność z tego samego rodzaju spędzania czasu, np. budowania zamków z piasku, zbierania muszelek czy jedzenia lodów.

Sama dziewczynka zauważa nawet, że jej, tak jak i dziadkowi, zdarza się zrobić coś niemądrego lub o czymś zapomnieć. Ta empatyczna postawa pozwala lepiej zrozumieć zachowanie drugiej osoby oraz choć na chwilę postawić się na jej miejscu. Dziewczynka nie potrafi krytycznie patrzeć na dziadka, skoro sama często postępuje podobnie jak on.

Pamięć niczym fale

Co więcej, w ,,Falach” autorka przyrównuje pamięć starszego człowieka właśnie z przypływami i odpływami. Jego wspomnienia oraz świadomość są jak fale, które pojawiają się, odciskają kształt na piasku, żeby za chwilę się wycofać. 

Dziewczynka wie, że należy cieszyć się ,,obecnością” Dziadzia właśnie wtedy, kiedy fala jest blisko. Wie jednak również, że bez względu na to, jak bardzo pogorszy się jego pamięć, on zawsze będzie ją bezgranicznie kochał.

,,Fale” to wzruszająca opowiastka o docenieniu tego, co jest, ale także historia pomagająca zrozumieć dzieciom czym jest demencja i jak postrzegać starszą osobę z zanikami pamięci. To kojąca, pełna nadziei lektura, która uczy jak czerpać radość z tego, co jest teraz.

Książka będzie odpowiednia dla każdego powyżej 4 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/fale-clare-helen-welsh-skud7ee573f68ac3d4a312e.html


Poprzedni wpis
Wiedźmun. Tom 2. Przed wyprawą zbierz drużynę – recenzja
Następny wpis
Donżon: Wydanie zbiorcze 5 – recenzja kultowego komiksu
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2020, Agata Byra, Ashling Lindsay, blog książkowy, choroba, Clare Helen Welsh, demencja, dziadek, dziadzio, Fale, książki dla dzieci, miłość, morze, ocean, pamięć, piasek, plaża, przemijanie, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, wakacje, Wilga, wspomnienia, Wydawnictwo Wilga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja