Sekrety Humli Hansson – recenzja książki

Tytuł: Sekrety Humli Hansson
Autorka: Kristina Sigunsdotter
Ilustracje: Ester Eriksson
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Trudno być nastolatką. Kiedy już wiele się rozumie i zauważa, a jednak część spraw w dalszym ciągu osnutych jest aurą tajemniczości. To czas, kiedy też każdy problem urasta do rangi katastrofy. Jedną z trudniejszych rzeczy, która może się wtedy przytrafić, to utrata przyjaciela. Jeszcze gorszą jest jednak… zdrada przyjaciółki, z którą miało się siostrzany pakt krwi oraz dzieliło największe sekrety.

,,Sekrety Humli Hansson” to nowa, szwedzka trylogia, która ukazała się w polskim przekładzie nakładem wydawnictwa Zakamarki. Jej autorką jest Krisitna Sigunsdotter, a ilustracje stworzyła Ester Eriksson. 

Pamiętnik dorastającej nastolatki

Prawie dwunastoletnia Humla wraca do szkoły po przebytej ospie i okazuje się, że nic nie jest tak, jak było przedtem. Jej najlepsza przyjaciółka Nour przestała się do niej odzywać i zadaje się teraz z ,,koniarami”. Humla w ten sposób nazywa dziewczyny, które jeżdżą konno i bardzo się tym pasjonują. 

Główna bohaterka ma je za nieco puste i pozbawione wyrazu. Wyraża się o nich z pogardą – tym bardziej, że czuje się przez nie wyśmiewana i okradziona z przyjaciółki. Poza tym wiele się dzieje w życiu samej Humli – wszystkie tajemnice dziewczyna zapisuje w swego rodzaju pamiętniku, pamiętając o wyszczególnianiu różnych ważnych kwestii i, oczywiście, ilustrowaniu tego, co najbardziej znaczące.

W opozycji do pouczających treści

,,Sekrety Humli Hansson” to odważna książka, która w płynny sposób łączy w sobie niewinność dziecka z bezpośredniością kogoś, kto ma się za dojrzałego. Czytelnik znajdzie w niej przekleństwa, opisy intymnych części działa, ale też wątki dotyczące depresji, szpitala psychiatrycznego czy nieszczęśliwej miłości.

Humla jako bohaterka o wielkiej wyobraźni będzie starała się nie tylko odzyskać przyjaciółkę. Ruszy również na pomoc mamie, która ciągle wzdycha za starą sympatią; obmyśli plan uzdrowienia ciotki i pozbędzie się nielubianego adoratora.

,,Sekrety Humli Hansson” to z pewnością pod wieloma względami książka przełomowa i nietuzinkowa. Daleko jej od edukujących czy pouczających treści. Wydaje się po prostu szczerą relacją na różne, trudne tematy. 

Książka jak starsza siostra

Kiedy ją czytałam, miałam wrażenie, że może niektórym odbiorcom podsunąć bardzo złe pomysły. Z drugiej strony – lepiej, żeby przeczytali o nich w książce i poznali konsekwencje, niż mieliby zobaczyć je w internecie. Ta treść wpływa więc także bezpośrednio na sugerowany wiek czytelników pozycji. Polecam ,,Sekrety Humli Hansson” nastolatkom powyżej 13 roku życia. 

Choć jest to książka, do której mogliby mieć zastrzeżenia rodzice – jestem przekonana, że spodoba się odbiorcom, bo jest jak ich starsza, bezpośrednia siostra.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/sekrety-humli-hansson/


Poprzedni wpis
LEGO Bukiet z polnych kwiatów – recenzja klocków
Następny wpis
Taka Alpaka – przedpremierowa recenzja patronatu
Tags: +13, +14, +15, +16, 2023, Agnieszka Stróżyk, blog książkowy, depresja, Ester Eriksson, koniary, Kristina Sigunsdotter, książki dla nastolatek, literatura szwedzka, nastolatka, ospa, przyjaźń, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Sekrety Humli Hansson, trylogia, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja