Ulysses Moore. Tom 1. Wrota czasu – recenzja

Tytuł: Ulysses Moore. Tom 1. Wrota czasu
Tytuł: Ulysses Moore
Autor: Pierdomenico Baccalario
Ilustracje: Iacopo Bruno
Tłumaczenie: Bożena Fabiano
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Wielki dom – Villa Argo, z widokiem na niespokojne morze skrywa sporo tajemnic. Wkrótce mają one zostać odkryte przez trójkę dzieciaków. Bliźniaki Jason oraz Julia oraz ich rówieśnik Rick niedawno pojawili się w posiadłości, a już w ich ręce wpadł tajemniczy pakunek, który stał się początkiem wielkiej przygody.

KIM JEST AUTOR TEJ KSIĄŻKI?

,,Ulysses Moore” nie jest imieniem i nazwiskiem autora, jak mogłaby na pierwszy rzut oka sugerować okładka. To cykl powieści Pierdomenico Baccalario, włoskiego pisarza, który debiutował właśnie tą serią. ,,Wrota Czasu” ukazały się pierwszy raz w 2004 roku (w 2006 w Polsce). Obecnie cykl liczy już 18 tomów!

Książka ta jest jednak swego rodzaju powieścią szkatułkową. Rozpoczyna się od e-maila prawdziwego autora tej pozycji, który wyruszył na poszukiwania mitycznej willi Argo. Jedynym jednak, co znalazł w w Kornwalii była zagadkowa skrzynia z istotną dla czytelników zawartością. Dzienniki pióra Ulyssesa Moora są tym przedziwne, że w chwili, kiedy toczy się opisywana przez niego akcja, jego samego teoretycznie… nie ma już wśród żywych.

POCZĄTEK PRZYGODY W KILMORE COVE

Nie bez przyczyny wybrałam wydanie Wydawnictwa Olesiejuk. Twarda oprawa z okładką imitującą stary dziennik oraz stylizowana obwoluta wprowadzają czytelników w ekscentryczny świat Moore’a. Tłem fabuły jest małe, nadmorskie miasteczko Kilmore Cove, do które właśnie z Londynu sprowadziło się rodzeństwo wraz z rodzicami.

Jedynym stałym bywalcem willi jest wiekowy ogrodnik Nestor. To bardzo zachowawcza postać, która także ma swoje tajemnice. Dzieci pewnego dnia, gdy rodzice wyjeżdżają na wiele godzin w sprawunkach, zostają same, a mężczyzna jest dla nich opiekunem. Choć obserwuje ich poczynania, trzyma się na dystans. To właśnie dzięki takiej postawie, Julia, Jason i Rick mogę eksplorować posiadłość i natrafić na wyjątkowe…

WROTA CZASU

Przypadkowo odkrywają w jednym z pomieszczeń zagadkowe drzwi, które zostały wyposażone w aż cztery dziurki na klucze. Początkowo zostają solidnie zamknięte, a po samych kluczach nie ma nigdzie śladu. Czy dzieciom uda się dowiedzieć, co znajduje się za nimi?

Można odnieść wrażenie, że ,,Ulysses Moore. Tom 1. Wrota czasu” to zaledwie preludium do niezwykłej historii, która dopiero ma się wydarzyć. Choć poznajemy już kluczowe postacie, a w tle zostają zarysowani pełni tajemnic bohaterowie poboczni – wydaje się, że prawdziwa przygoda jest dopiero przed nami.

Polecam tę pierwszą część serii wszystkim, którzy jeszcze nie zdążyli jej odkryć. Sama z kolei z przyjemnością wyruszam na zakupy po tom drugi.

Książka będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/ksiazki/ulysses-moore-tom-1-wrota-czasu-9788382626261/


Poprzedni wpis
Szmeranie – recenzja przedpremierowa
Następny wpis
Dziobak Toto i magiczne drzewo – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2022, blog książkowy, Bożena Fabiano, Iacopo Bruno, klucze, książki dla dzieci, książki przygodowe dla dzieci, kultowe powieści dla dzieci, Olesiejuk, Pierdomenico Baccalario, recenzent książek, recenzje książek, Ulysses Moore, Ulysses Moore. Tom 1. Wrota czasu, Wydawnictwo Olesiejuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja