Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat – recenzja

Tytuł: Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat

Autor: Herve Debaene

Ilustracje: Herve Debaene

Tłumaczenie: Alicja Oczko

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Nikt nigdy nie nauczył mnie grać w szachy. Sama też się nie nauczyłam. Czułam, że w ramach towarzyskich rozrywek tradycyjnych, zdecydowanie wystarczy mi umiejętność warcabów oraz tysiąca. Szachy były jednak dla mnie zawsze piętą Achillesa. Nie znałam nawet absolutnych podstaw, bo nigdy nie miałam okazji ich poznać… aż do pewnego dnia z zeszłego tygodnia.

 

Kiedy zobaczyłam jaką książkę zamierza wydać Nasza Księgarnia, wstrzymałam oddech. Choć sława serialu ,,Gambit królowej” już nieco ucichła, to jednak zdecydowanie sprawił on, że zarówno starsi jak i młodsi motywowali się do wspólnych partyjek w szachy. Myślałam wówczas, że książek dla dzieci o tej wytwornej grze pojawi się więcej. Pojawiła się jednak dopiero teraz, ale moim zdaniem – rozbiła bank!

 

,,Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat” jest książką nie tylko wydaną pięknie pod względem wizualnym, ale i pozycją, która wprowadza najmłodszych w świat szachów z wielką pasją, garścią ciekawostek oraz niezbędnych informacji. 

 

 

 

Ja sama po lekturze zabrałam się do grania i udało mi się nawet pokonać męża, który grę tę zna już od dziecka (choć nie wykluczam, że po prostu pozwolił mi tym razem wygrać). 

 

W ,,Szachach” Herve Debaene wprowadza się czytelnika w świat rozgrywki powoli. Początkowo autor wyjaśnia jaka jest historia tej planszówki wszech czasów. Scharakteryzowany zostaje tutaj każdy pionek – z uwzględnieniem funkcji przedstawicieli w czasach średniowiecza. Mamy więc porządny rys historyczny królów, chłopów czy rycerzy. 

 

Wielką pomocą są ilustracje, na których np. bardzo dobrze widać możliwe ruchy figur szachowych. Co więcej, po każdym takim mini rozdziale przygotowany jest krótki test sprawdzający, żeby utrwalić sobie przyswajane wiadomości. 

 

Po wprowadzeniu, autor podrzuca nam także kilka cennych rad i pozwala sprawdzić się w szachowej rozgrywce. Oczywiście nikt po ,,Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat” nie zostanie mistrzem szachowym. Przynajmniej nie od razu. Celem tej książki jest rozbudzenie pasji i zainteresowanie tym szlachetnym sportem. Jeżeli w jakimś dziecku jest potencjał zostania drugim Carlsenem czy Kasparowem – to ta pozycja z pewnością pomoże mu obrać dobry tor!

 

 

 

Wystarczy do książki zakupić jakąś ładną szachownicę z figurami i pomysł na urodziny lub święta gotowy! Polecam taki zestaw wszystkim powyżej 6 roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/szachy–wszystko–co-trzeba-wiedziec-o-grze-starej-jak-swiat/p2936.html

 

 

Poprzedni wpis
Seria o Winstonie – książki dla dzieci do czytania w grudniu
Następny wpis
Dogman – zabawna seria komiksowa dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +5, +6, +7, +8, +9, 2021, Alicja Oczko, blog książkowy, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat, gry, Herve Debaene, jak nauczyć grać dziecko w szachy, książki dla dzieci, książki o szachach, Nasza Księgarnia, recenzje książek, szachy, szachy dla dzieci, Szachy. Wszystko, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja