Carcassonne – recenzja kultowej planszówki


 

Tytuł: Carcassonne

Autor: Klaus-Jurgen Wrede

Ilustracje: Anne Patzke, Chris Quilliams

Wydawnictwo: MindOK

Czas gry: ok. 30 minut

Ilość graczy: od 2 do 5

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Dzisiaj mam do polecenia grę, którą kojarzy prawdopodobnie większość planszówkowiczów na świecie. To jedna z najbardziej osławionych klasyk, jaka sprzedała się w ponad 12 milionach egzemplarzy! 

 

W związku z małą aktualizacją oraz dodrukiem, chciałam zaprezentować jej walory oraz podkreślić, że mimo upływu lat (od jej premiery minęły dwie dekady) zupełnie nic nie straciła na wartości!

 

 

 

,,Carcassonne” jest grą dla dzieci i dorosłych, przeznaczoną dla uczestników powyżej 7 roku życia oraz grup od 2 do 5 osób. Czas na rozegranie partii wynosi około trzydziestu minut. Zaprojektował ją Klaus-Jurgen Wrede dla Hans im Gluck, niemieckiej marki planszówkowej. Tytuł szybko zyskał uznanie w krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Już rok po premierze, nagrodzono ją w Niemczech tytułem gry roku (Spiel des Jahres).

 

Urozmaicona wersja gry, którą mam tutaj, zawiera: 72 płytki terenu oraz dodatkowych 12 płytek rzeki, 40 drewnianych figurek oraz dodatkowo 5 pionków Opata, planszę punktacji oraz instrukcję.

Mini rozszerzenie, to po prostu wzbogacenie okolicy o rzeczkę oraz rolę opata, pozwalającego na zdobywanie większej ilości punktów.

 

 

 

 

Jak grać w ,,Carcassonne”? Na czym polega ten tytuł?

Najprościej mówiąc – na budowaniu! Z załączonych kafelków należy tworzyć zamki, trakty lub pola, a kiedy uda się je zamknąć (zgodnie z logicznymi zasadami), otrzymuje się punkty. Zaznaczając pionkami postęp na dodatkowej planszy, widać, kto jest na prowadzeniu i komu najbliżej do puli 50 punktów. 

 

Mechanika tej gry jest bajecznie prosta, a możliwości rywalizacji, które oferuje – bardzo duże. Gracz nie tylko musi uważać, żeby dobrze zaplanować własną ekspansję, ale przy okazji może utrudniać nieco zabawę innym osobom. Szybsze zamykanie traktów pozbawia innych dodatkowych punktów, a umieszczenie na planszy problemowego kafelka może całkowicie pokrzyżować plany! 

 

 

 

 

Gra w ,,Carcassonne” nigdy się nie nudzi. To sprawdzony pomysł prezentowy oraz obowiązkowa planszówka do posiadania w domu. Przyda się podczas jesiennych wieczorów, ale także będzie wybawieniem, kiedy przyjaciele wpadaną z wizytą i będą chcieli rozegrać partyjkę jakiejś fajnej gry. Bardzo polecam!

,,Carcassonne” dostępna jest w dobrych księgarniach internetowych.

 

Poprzedni wpis
Brom – recenzja albumu komiksowego
Następny wpis
Zielona łódź podwodna Przedziadka – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja