O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski – recenzja

Tytuł: O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski

Autor: Łukasz Tartas

Ilustracje: Lidia Szwabowska

Wydawnictwo: Kapelusz z Kwiatami – Wydawnictwo Edukacyjne

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

Recenzja:

Kto czyta moje recenzje już od jakiegoś czasu, ten wie, że mam wyjątkowo wysokie wymagania, jeżeli mowa o poezji dla dzieci. Nie wystarczy, moim zdaniem, znaleźć odpowiedniego rymu do słowa, żeby napisać wiersz. Potrzebna jest myśl przewodnia lub przesłanie, które sprawiają, że danego utworu chce się uczyć na pamięć.

 

,,O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski” to książka być może niepozorna ze względu na brak twardej oprawy. Jej atutami nie jest jednak wydanie, a zdecydowanie treść. Autor Łukasz Tartas – psycholog pracujący z dziećmi i młodzieżą w Gdańsku oraz twórca albumu ,,Tata Śpiewa Edusenki”, opracował rymowanki, które poruszają istotne zagadnienia, a przy tym umilają czas najmłodszym.

 

 

 

W dwudziestu wierszach, których głównym bohaterem jest tytułowy kot Amadeusz, przewijają się takie tematy jak: nieśmiałość, niechęć do jedzenia, kłopot z przegrywaniem, wizyta u doktora, strach przed ciemnością i wiele więcej.

Jedne z nich są ogólniejsze, bawią się formą i rozśmieszają – mogą być traktowane jako swego rodzaju przerywniki czy oddech na porcję kolejnych, bardziej wymagających tekstów. Nie brak w tym zbiorze także uświadamiających dzieci krótkich, rymowanych bajek o ochronie środowiska, nauce czytania czy poszukiwania własnego talentu.

 

Książka pod wieloma względami może przypominać publikacje sprzed lat, kiedy wypełnione rymowankami strony ilustrowały kolorowe, proste obrazki. Zdecydowanie jednak ,,O kotku Amadeuszu” nie jest pozycją, która przemyca ówczesne treści. Autor bardzo współcześnie i świadomie podchodzi do wielu zagadnień. Mnie na przykład spodobał się wiersz o grymaszeniu przy jedzeniu. Jeszcze w książkach sprzed 10 lat można spotkać się z krytyką dziecka, które nie chce jeść. Tutaj mama delikatnie zachęca swojego kotka Amadeuszka do próbowania nowych rzeczy, ale do niczego go nie przymusza. 

Podobnie ma się rzecz w wierszu o strachu przed ciemnością. Tata głównego bohatera z kolei nie zarzuca mu tchórzostwa, ale zapewnia, że strach jest czymś naturalnym – warto jednak próbować zastępować go pozytywnymi emocjami.

 

 

 

,,O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski” to książka bardzo kolorowa – każdą stronę pokrywają ilustracje Lidii Szwabowskiej. Wpadające w ucho rymy oraz prosty dobór słów sprawiają, że pozycja z powodzeniem może być czytana już nawet z przedszkolakami.

 

Wydawnictwo Edukacyjne Kapelusz z Kwiatami wydało tę książkę w zestawie z teczką z materiałami edukacyjnymi. Można kupić ją jednak także osobno w bardzo dobrej cenie! 

Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem: https://anetaszostak.pl/kot-amadeusz/

 

Poprzedni wpis
Uczę się z Puciem – recenzja dwóch nowych kartonówek
Następny wpis
Mary Poppins, czyli najsłynniejsza niania na świecie!
Tags: +4, +5, +6, +7, 2021, blog książkowy, Kapelusz z Kwiatami, Kapelusz z Kwiatami - Wydawnictwo Edukacyjne, książki dla dzieci, Lidia Szwabowska, Łukasz Tartas, O kotku Amadeuszu, O kotku Amadeuszu czyli wiersze na małe i duże troski, poezja dziecięca, poezje, recenzent książkowy, recenzje książek, rymowanki, wiersze, wiersze dla dzieci, Wydawnictwo Edukacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja