Muminki. Bardzo ważne sprawy – recenzja książek 4w1

Tytuł: ,,Muminki. Bardzo ważne sprawy. Moja pierwsza biblioteczka”

Tekst: opracowanie zbiorowe

Tłumacz: Beata Żmichowska

Wydawnictwo: Harper Kids Polska

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Ta muminkowa kostka wypełniona 4 książkami, to urocza propozycja dla najmłodszych. ,,Muminki. Bardzo ważne sprawy. Moja pierwsza biblioteczka” składa się na 4 indywidualne pozycje w małym poręcznym formacie i tekturowymi, twardymi stronami. Każdy z tych tomików porusza inne – bardzo ważne zagadnienie. 

 

Muszę przyznać, że pomysł wprowadzenia Muminków dla tak małych odbiorców bardzo mi się spodobał. Nie da się ukryć, że główny zbiór opowiadań przeznaczony jest raczej dla starszych dzieci. Wiele rodziców ma jednak sentyment do tych bohaterów i dzięki tej nowości, mogą zarażać swoją sympatią do Muminków nawet najmłodszych. 

 

 

 

Jedną z książek, które znalazły się w tym zestawieniu jest ,,Muminki i Mała Mi. Pory roku”. Jej mini-akcja rozpoczyna się od wiosny, a na następnych rozkładówkach możemy obserwować nie tylko kolejne pory roku, ale także moment przechodzenia z jednej w drugą. Autorzy uwzględnili tutaj także pojedyncze czynności, które wykonuje się w danym okresie roku oraz pokazali obecną wtedy pogodę. 

 

W kolejnej, ,,Muminki i Mała Mi. Rodzina i przyjaciele” postawiono szczególny nacisk na relacje oraz przedstawienie wszystkich bohaterów. To doskonała książka, od której można zacząć przygodę z Muminkami. Dzieci dzięki niej dowiedzą się kto jest kim i jakie więzi łączą te postacie. Całość jest oczywiście bardzo skrótowa i zredagowana pod kątem najmłodszych. 

 

 

 

Z kolei w ,,Muminki i Mała Mi. Emocje” przedstawiane są rozmaite stany emocjonalne. Mam wrażenie, że to najmniej udana część, ponieważ na buziach Muminków… niewiele widać. Te postacie zostały tak wymyślone przez Tove Jansson, że nie mają ust, które mogłyby pokazywać radość lub smutek. Wszystkie uczucia zawierają się więc w ich oczach, co w zasadzie na nasze współczesne, koronawirusowe czasy może okazać się całkiem przydatną pomocą dydaktyczną…

 

Ostatnia z czterech części, czyli ,,Muminki i Mała Mi. Kolory” to rzeczywiście bardzo ważna lektura w życiu najmłodszych. Dzięki niej można przeprowadzić dzieci przez wielobarwny świat Muminków. Nie wiem jednak czy wskazywanie małych, nie tak oczywistych elementów, na tle przestrzeni w zupełnie innym kolorze jest właściwym posunięciem. Zdecydowanie podczas wspólnego czytania tej książki, należy pokazywać maluchom konkretne przedmioty paluszkiem, żeby były świadome o czym akurat jest mowa.

 

 

 

Wszystkie te książki łączy to samo opracowanie wizualne – ilustracje zawierają ograniczoną paletę kolorów, a bohaterowie mają wyraźne kontury. Zdecydowanie nie są to typowe pozycje kontrastowe, ale myślę, że twórcom udało się osiągnąć pożądany kompromis pomiędzy bogatymi obrazkami wypełnionymi detalami, a przejrzystym i minimalistycznym stylem bajek dla maluchów. 

 

Polecam tę pozycję odbiorcom już od pierwszych miesięcy życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Muminki.-Bardzo-wazne-sprawy.-Moja-pierwsza-biblioteczka,48812034,p.html

 

 

Poprzedni wpis
Cyferkowa książka – recenzja
Następny wpis
Skunks i borsuk – recenzja
Tags: +0, +1, +2, +3, +4, 2021, Bardzo ważne sprawy, Beata Żmichowska, emocje, Harper Kids, Harper Kids Polska, kartonówki, kolory, książki 4w1, książki dla dzieci, książki na prezent na roczek, Muminki, Muminki. Bardzo ważne sprawy. Moja pierwsza biblioteczka, pomysł na prezent po urodzeniu dziecka, pomysły na prezent na roczek, pory roku, recenzent książkowy, relacje, więzi, Wydawnictwo Harper Kids

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja