fbpx

Olimpo Tropical – recenzja komiksu

Olimpo Tropical – recenzja komiksu

Tytuł: ,,Olimpo Tropical”

Scenariusz: Andre Diniz

Rysunki: Laudo Ferreira

Tłumaczenie: Marek Cichy

Wydawnictwo: Mandioca

Rok wydania: 2019 

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu (dla prawie pełnoletnich)

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Gorzki, pełen przemocy, pragnienia zemsty i potrzeby bycia akceptowanym komiks, którego akcja toczy się na przedmieściach Rio de Janeiro. 

,,Olimpo Tropical” to historia inspirowana prawdziwymi ludźmi i prawdziwymi problemami. Jej autorami są Andre Diniz oraz Laudo Ferreira, wielokrotnie nagradzani i uznani twórcy komiksowi. 

 

 

 

Jeżeli oglądaliście kiedyś nominowany w 4 kategoriach do Oscara film ,,Miasto Boga” Fernando Meirellesa, to pewnie kojarzycie historie ze slamsów, czyli z tzw. faweli. Są one skupiskami małych, jednopiętrowych domków w złym stanie, ciasno przylegających do siebie na wzgórzach. Tworzą sieci wąskich uliczek, w których potrafią się odnaleźć wyłącznie mieszkańcy. Trzeba wiedzieć, że żyją tam ludzie najbiedniejsi oraz recydywiści – w tym mafia.

 

,,Olimpo Tropical” jest opowieścią o 15-letnim, niepełnosprawnym chłopcu, któremu policja zamordowała brata w jednym z nalotów. Ignorowany przez rówieśników, czując się pomijany ze względu na chore nogi, postanawia sam dołączyć do gangu, żeby zyskać respekt i móc zemścić się na oficerze odpowiedzialnym za śmierć swojego bliskiego.

 

Chłopak poddany zostaje różnym próbom – w między czasie zakochuje się i coraz częściej zaczyna zadawać pytania egzystencjonalnie. Czekając na możliwość wymierzenia sprawiedliwości niemal nie zauważa, że kiedy nadchodzi dzień Zero, jedyne czego pragnie, to oddalić od siebie ten moment.

 

 

 

Komiks został zrealizowany w mocnych kontrastach, z pełnymi detalów kadrami. Rysownik jednocześnie portretuje bohaterów niezwykle realnie oddając ich cechy wyglądu, żeby innych upodabniać niemal do zwierząt, robiąc karykatury z niektórych części ciała. 

 

Autorzy ,,Olimpo Tropical” nie tylko budują wiarygodną i angażującą opowieść, ale przede wszystkim pokazują prawdziwego człowieka, który składa się na wiele skomplikowanych elementów, ale finalnie… niewiele znaczy w kontekście ogółu.  Ostatnie sceny na długo zostają w pamięci czytelników, bo nie tylko nawiązują do jednej z rozmów głównego bohatera ze skazanym na śmierć mężczyzną, ale też pokazują beznadziejną sytuację młodych chłopców z tego typu dzielnic.

 

,,Olimpo Tropical” to komiks dosadny, nieprzebierający w środkach, ale zarazem przejmujący i robiący ogromne wrażenie na czytelniku.

Polecam go każdemu powyżej 17 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://mandioca.pl/katalog/komiks/olimpo-tropical

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment