Draftozaur – recenzja gry planszowej

Tytuł: Draftozaur

Autorzy: Team Kaedama (Antoine Bauza, Corentin Lebrat, Ludovic Maublanc, Theo Riviere)

Ilustracje: Roman Kucharski

Rok wydania: 2020

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Czas gry: ok. 15-20 minut

Liczba graczy: od 2 do 5

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

   

Recenzja:

Fanem dinozaurów można być w każdym wieku! Jest to tym łatwiejsze, kiedy ma się pod ręką planszówkę z drewnianymi figurkami tyranozaura, diplodoka, triceratopsa, spinozaura, stegozaura oraz parazaurolofa! I to nie pojedyncze pionki, ale w sumie 60 kolorowych podobizn prehistorycznych gadów. 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wydało ostatnio grę ,,Draftozaur”, której tytuł nawiązuje do mechaniki zwanej ,,draftem”. Na czym ona polega? W dużym uproszczeniu – wymienia się swoją pulę kart lub figurek z przeciwnikiem, wcześniej wybierając z niej jeden element. W ten sposób można utrudniać rozgrywkę innym graczom oraz pomagać sobie w odniesieniu sukcesu.

Ta planszówkowa nowość została opracowana przez Team Kaedama w składzie: Antoine Bauza, Corentin Lebrat, Ludovic Maublanc oraz Theo Riviere. Ilustracje to z kolei polski akcent, zostały wykonane przez Romana Kucharskiego. 

Pudełko gry ,,Draftozaur” zawiera: wspomniane już figurki dinozaurów (6 rodzajów po 10 sztuk), 5 dwustronnych plansz, 5 miseczek do samodzielnego złożenia, drewnianą kostkę oraz piękny welurowy woreczek. Planszówka przeznaczona jest dla maksymalnie 5, a minimalnie 2 graczy, a jej pojedyncza rozgrywka zajmuje kilkanaście minut. Ogólnie – im mniej uczestników, tym szybsza gra. 

Zabawa polega na takim ułożeniu dinozaurów na planszy, żeby w finalnym rozrachunku zgarnąć jak najwięcej punktów. Konkretna osoba, która rzuca kostką, wyznacza miejsce, gdzie ma trafić dinozaur, jednocześnie otrzymując przywilej dowolnego wybrania pola dla siebie. Przy liczeniu punktów, odpowiednie ułożenie dinozaurów na planszy ma ogromne znaczenie! W zależności od tego, w jakiej jej części postawimy figurki (oraz w jakim kolorze), otrzymany adekwatną ilość punktów. 

Do wyboru mamy stronę planszy letnią i zimową. Początkowo poleca się zacząć rozgrywkę od lata. Znajduje się tam 8 stref, choć kostka ma tylko 6 pól. Dwa z nich to dodatkowe miejsca, które zapewniają jeszcze więcej punktów i główkowania. 

Początkową trudność może sprawić zapamiętanie reguł przydzielania punktów. Trzeba znać je już na początku, żeby wybrane ruchy przynosiły pożądane efekt. Kiedy jednak – po kilku turach, zostaną one opanowane, można rzucić się w wir rozgrywek i… zapomnieć o całym świecie!

,,Draftozaur” to gra w której ważne jest planowanie, utrudnianie zadania przeciwnikom, ale również pierwiastek szczęścia. Bez pomyślnego trafienia w figurki – szanse na wygraną szybko maleją. 

Nie zapomnijcie zerknąć także na wnętrze pudełka, na którym nadrukowano ciekawostki na temat wybranych dinozaurów! Można urozmaicić sobie grę głośnym czytaniem informacji o wzroście, wadze czy jadłospisie wybranego gada. 

Polecam tę planszówkę dzieciom powyżej 8 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/draftozaur/2866/gra.html#.X5c24C1YLFw


Poprzedni wpis
Lis, Sąsiad i nasza planeta – recenzja
Następny wpis
Historia małej popielicy, która nie chciała się obudzić – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +8, +9, 2020, Antoine Bauza, Corentin Lebrat, dinozaur, dinozaury, Draftozaur, gra planszowa na prezent, gry planszowe, gry planszowe dla dzieci, Ludovic Maublanc, Nasza Księgarnia - Gry, planszówki, planszówki z dinozaurami, recenzje gier planszowych, rodzinne gry, Roman Kucharski, Team Kaedama, Theo Riviere), Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja